środa, 29 marzec 2017 06:36

„Jezioro łabędzie” Czajkowskiego - retransmisja

21 i 23.04.2017r.(piątek/niedziela), godz. 14.00

sala kinowo – widowiskowa

bilety: 15 zł (ulgowy)/20 zł (normalny)

Retransmisja zarejestrowanego w 2015r. w Teatrze Bolszoj, jednego z najbardziej znanych baletów na świecie. W XX wieku nie można było sobie wręcz wyobrazić repertuaru tego teatru i scen całego świata bez „Jeziora łabędziego”.W kinie „Lot” zobaczmy wersję Jurija Grigorowicza w wykonaniu najwybitniejszych solistów zespołu baletowego moskiewskiego teatru. W podwójnej roli Odetty i Odylii wystąpiła primabalerina Swietłana Zacharowa.

„Paradoksalnie Jurij Grigorowicz wziął się za redakcję „Jeziora łabędziego” z musu. W 1969 roku balet Teatru Bolszoj wybierał się na gościnne występy do Anglii. Do programu występów podczas tego tournée koniecznie trzeba było włączyć słynne „Jezioro łabędzie”, ale nieodświeżana inscenizacja z 1956 roku całkiem straciła już reprezentacyjny wygląd. Ostatecznie, zamiast kosmetycznych poprawek, rozpoczął się pełen proces twórczy. Grigorowicz, jak zawsze we współpracy ze scenografem Simonem Wirsaładze, przedstawił nową koncepcję dzieła. Praktycznie cała choreografia została stworzona na nowo, choć najwartościowsze elementy z wersji Gorskiego i Petipy Grigorowicz zostawił, a arcydzieło Iwanowa – drugi, „łabędzi” obraz – oczyścił z późniejszych naleciałości. I stanowczo zrezygnował z rekwizytów sprawiających pozory realności (kartonowe łabędzie na zawsze opuściły taflę jeziora)”.

Obsada:

Swietłana Zacharowa jako Odetta / Odylia

Jekatierina Barykina jako Księżna panująca

Denis Rodkin jako książę Zygfryd

Artemij Biełakow jako Geniusz zła (Rotbart)

Aleksiej Łoparewicz jako Wychowawca księcia

Igor Cwirko jako Błazen

Nina Kapcowa, Kristina Kretowa jako Przyjaciółki księcia

Aleksandr Fadejeczew jako Mistrz ceremonii

Angelina Karpowa jako Węgierska księżniczka

Maria Winogradowa jako Rosyjska księżniczka

Anna Tichomirowa jako Hiszpańska księżniczka