poniedziałek, 22 kwiecień 2013 16:49

Teatr Puk Puk „Z tej mąki jest już chleb…”

„Z tej mąki jest już chleb…”

„ A z tej mąki będzie chleb” , to pierwsze słowa, które padają z ust aktorów biorących udział w autorskim widowisku „Mąka”  w reżyserii Katarzyny Marjasiewicz . I jak się okazuje spektakl Teatru Puk – Puk , który miał premierę w maju 2012r., to smakowity, pachnący świeżością „bohenek”. O tym, że jest to jeden z najlepszych spektakli w historii grupy młodzieżowej teatru, nie  trzeba już nikogo przekonywać. Aktualny i zeszły sezon to bowiem pasmo sukcesów odniesionych na festiwalach teatralnych .

Widowisko opowiada o wyborach, przed którymi stają młodzi ludzie. Są one nie zawsze słuszne i nie zawsze samodzielne. Morał spektaklu jest optymistyczny, gdyż mówi, że nawet jeśli popełnia się w życiu ogromne błędy, to zawsze można je naprawić i dobrze pokierować swoim życiem. Spektaklowi towarzyszy wykonywana na żywo muzyka i oszczędna scenografia.

Przedstawienie zarówno wzrusza, jak i śmieszy, a także  zaraża pozytywną energią przenosząca się ze sceny na widownię.

Obecny czas  to dla zespołu zaproszenia  na ogólnopolskie festiwale teatralne , z których grupa wraca z licznymi nagrodami. Spektakl  miała okazję ostatnio oglądać widownia XL Tyskich Spotkań Teatralnych.  Jury tego jednego z najstarszych  i najbardziej prestiżowych festiwali teatralnych w Polsce uhonorowało świdniczan  nagrodą zespołową.  W jego skład wchodzili : Barbara Ostelloff – prof. Nadz. Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie i prorektor tej uczelni, Bogusław Kierc – aktor, reżyser, pedagog, poeta, dramaturg, Mariusz Gołaj – aktor, Dyrektor Artystyczny Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice, Andrzej Maria – Marczewski – reżyser, dyrektor Teatru Małego w Tychach.

Z II nagrodą Świdniczanie wrócili natomiast z XII Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Niesfornych Galimatias w Teresinie, gdzie również spotkały się najlepsze teatry amatorskie z całej Polski. Tym razem Teatr Puk – Puk oceniało jury w składzie: Ewa Sokół – Malesza   - reżyser teatralny lalkowy, Natalia Fijewska – Zdanowska –reżyser, dramaturg, instruktor teatralny, założycielka Fundacji Artystycznej Młyn, Igor Gorzkowski - reżyser i dramaturg, współzałożyciel Studia Teatralnego Koło, zastępca dyrektora ds. artystycznych w Teatrze Ochoty w Warszawie, Jerzy Welter - reżyser i teatrolog, założyciel bydgoskiego teatru Studio Czyczkowy.

Dodatkowo teatr  na tymże festiwalu został uhonorowany nagrodą dziennikarzy.

Teatr to także zdobywca I nagrody na lubelskiej Scenie Młodych oraz Wojewódzkich Prezentacjach Teatrów Młodzieżowych, a także Grand Prix na festiwalu „Zwierciadła” w Lublinie. Mamy nadzieję, że ci którzy nie widzieli jeszcze „Mąki” będą wkrótce mogli obejrzeć widowisko w nowym Centrum Kultury.

W przedstawieniu biorą udział: Natalia Berent, Paulina Dziachan, Monika Kowalczyk , Lena Różańska, Aleksandra Romanowicz, Weronika Romanowicz, Klaudia Winiarczyk, Anna Żurek, Marek Staniak.

Opracowanie: Katarzyna Marjasiewicz