wtorek, 15 marzec 2016 08:34

Wystawa "Niezłomni"

21 kwietnia 1947. Zdjęcie ofiarowane Janinie Kuligowskiej przez kpt. "Rysia" z dedykacją na odwrocie: "W dowód wdzięczności za poniesione trudy - dla tej, która "Nie zginęła." " Od lewej: NN, Edmund Tudruj ps. "Mundek", Władysław Bór ps. "Misztal" z Zemborzyc, Stanisław Łukasik ps. "Ryś" i NN. (E. Kurek, Zaporczycy w fotografiach 1943-1963) 21 kwietnia 1947. Zdjęcie ofiarowane Janinie Kuligowskiej przez kpt. "Rysia" z dedykacją na odwrocie: "W dowód wdzięczności za poniesione trudy - dla tej, która "Nie zginęła." " Od lewej: NN, Edmund Tudruj ps. "Mundek", Władysław Bór ps. "Misztal" z Zemborzyc, Stanisław Łukasik ps. "Ryś" i NN. (E. Kurek, Zaporczycy w fotografiach 1943-1963) Zdjęcie pochodzi z prywatnego archiwum p. Grzegorza Cela

Wystawa pt. "Niezłomni"

Strefa Historii (II piętro w Galerii Venus)

wstęp wolny

W 2011 roku parlament Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Od tego czasu, w całej Polsce, w tym także w Świdniku organizowane są uroczystości oddające hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy z bronią w ręku, jak i w inny sposób, walczyli o niepodległość Państwa Polskiego z sowiecką agresją.* Wystawą pt. "Niezłomni" chcemy uczcić pamięć tych którzy o wolną i demokratyczną Polskę walczyli na terenie Lubelszczyzny.  *(Zapis z Ustawy z dnia 3 lutego 2011r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych")

Celem ekspozycji jest uczczenie pamięci tych, których działalność na Lubelszczyźnie w latach 1944 – 1963 przez pół wieku była tematem tabu. Mieszkańców m.in.: Lublina, pobliskich Bełżyc, Minkowic, Kozic Górnych oraz Świdnika, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, rozpoczynając walkę o niepodległość z nowym, sowieckim okupantem. Wystawa przedstawia fotografie, osobiste pamiątki, listy i dokumenty, które ocalały w rodzinnych archiwach Niezłomnych: Józefa Franczaka ps. "Lalek", Zdzisława Brońskiego ps. "Uskok", Janiny Kuligowskiej-Cel ps. "Niusia", "Wiąz", Stefanii i Władysława Zarzyckich, Mariana Adama Suszka ps. "Cichy", "Leszczyna", "Kim" oraz Zbigniewa Wrońskiego ps. "Marynarz".

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 9 kwietnia br.