czwartek, 03 marzec 2016 13:29

8 marca 2016r. (wtorek) / godz. 12.00

sala kameralna

Wstęp wolny!

Zabawne dialogi, doskonała gra aktorska oraz refleksja o ludziach, przemijaniu i o cywilizacji, która zmieniła polską wieś – to i jeszcze więcej, podczas monodramu ,,Konopielka” w wykonaniu Jerzego Kałdusia. Przedstawienie odbędzie się ramach VI Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Wiersza Autorskiego ,,Stan poetycki”.

Sztuka ,,Konopielka” pokazuje krzywy obraz polskiej wsi z lat 70-ych ubiegłego wieku. Wieś Taplary jest zapadłą mieściną bez prądu czy radia. Wszystko zmienia się gdy do wioski przybywa młoda nauczycielka, która zostaje umieszczona na kwaterze w narratora - Kaziuka Bartoszewicza. Po pewnym czasie Kaziuk (nieufny wobec zmian zachodzących we wsi) przekonuje się do nauczycielki i to do tego stopnia, że po jej wyjeździe sam wychodzi w pole z kosą, a nie z sierpem - we wsi wre od komentarzy, a Kaziuk staje się motorem postępu i nowoczesności.

Jerzy Kałduś z Teatru Jednego Aktora z Lublina to były górnik, aktor, posiadający ogromny dorobek teatralny. Mówi, że całe życie bawi się aktorstwem. Jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień m.in. srebrnej misy borowiny na Konfrontacjach Teatrów Małych Form „Biesiada Teatralna” w Horyńcu Zdroju za reżyserię i rolę w sztuce "Stary" Juliana Kawalca.