środa, 07 grudzień 2016 11:58

35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

XXXV rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia 2016 (wtorek)

sala kinowa/hol kina/ teren przed bramą WSK Świdnik

wstęp wolny

35 lat temu, 13 grudnia 1981 roku, władze komunistyczne wprowadziły w Polsce stan wojenny. Załoga WSK PZL-Świdnik rozpoczęła strajk okupacyjny, stawiając milicji i wojsku bierny opór. Chcemy upamiętnić tamte wydarzenia, we współpracy  z NSZZ „Solidarność” Region Środkowo- Wschodni oraz lubelskim odziałem Instytutu Pamięci Narodowej. Głównym punktem obchodów będzie rekonstrukcja historyczna  przed bramą WSK PZL - Świdnik.

Program:

12.30 Uroczystości oficjalne (Centrum Kultury, al. Lotników Polskich 24, sala kinowo – widowiskowa, hol kinowy)

-  Otwarcie wystawy IPN „586 dni stanu wojennego”

-  Prelekcja o stanie wojennym

13.00 Koncert zespołu „Forteca”

15.00 Rekonstrukcja wydarzeń grudniowych 1981 (pod bramą WSK PZL-Świdnik, al. Lotników Polskich 24), a po jej zakończeniu uroczysty przemarsz jej uczestników ulicami miasta, w asyście orkiestry górniczej LW „Bogdanka”.

18.00 Msza Św. w kościele pw. NMP Matki Kościoła