Gra o Świdnik

Zmagania szkół

„Gra o Świdnik” to nowy projekt skierowany do uczniów szkół średnich, realizowany przez Strefę Historii Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku. Jego celem jest przekazanie młodzieży historii Świdnika w kreatywny i ciekawy dla nich sposób. Uczniowie utworzą drużyny, które przez 6 miesięcy (od października 2015r. do kwietnia 2016r.) będą realizować ułożone dla nich zadania. Każde nowe zadanie będą poprzedzał warsztaty z osobami działającymi w mediach i szeroko pojętej kulturze: dziennikarzami, reżyserami teatralnymi, operatorami kamery, fotografami, pracownikami biblioteki.

Zasady:

 1. W grze wezmą udział reprezentacje szkół średnich.
 2. Szkołę będą reprezentowały trzy osoby, wskazane przez nauczycieli oraz dyrekcję.
 3. Reprezentanci szkoły stworzą trzyosobową drużynę, która będzie wspólnie rozwiązywać zadania zaplanowane na 6 miesięcy.
 4. Gra składa się z 6 etapów.
 5. W ciągu jednego miesiąca każda grupa weźmie udział w tylko jednym zadaniu.
 6. Zadania będą poprzedzać warsztaty z osobami działającymi w mediach i szeroko pojętej kulturze: dziennikarze radiowi, telewizyjni i prasowi, reżyserzy teatralni, operatorzy kamery, fotografowie, pracownicy biblioteki.
 7. Celem warsztatów będzie pomoc zawodnikom w przygotowaniu się do zadania i jego realizacji.
 8. Drużyny będą miały prawo do zapoznania się i korzystania z materiałów źródłowych dostępnych w Bibliotece Miejskiej, portalu Świdnik na kartach historii, a także materiałów dostępnych na stronie Strefy Historii oraz w samej Strefie Historii.
 9. Za każde zrealizowane zadanie drużyna otrzyma punkty, które przyzna juror czyli osoba, która przed zadaniem prowadziła dane warsztaty. Jurorzy będą się zmieniali zależnie od zadania.
 10. Za każde zadanie będzie można zdobyć:

I miejsce – 5 pkt.

II miejsce – 3 pkt.

III miejsce – 2 pkt.

IV miejsce – 1 pkt

 

ETAP 1.

Październik 2015:

„Świdnik Twoim okiem” – Zespoły z poszczególnych szkół stworzą jednominutowe filmy traktujące o Świdniku. Wezmą one udział w konkursie otwartym „Nakręcone Miasto 2015” i zostaną opublikowane na profilu YouTube portalu Świdnik – Wysokich Lotów. Zadanie zostanie połączone z warsztatami filmowymi. Warsztaty pokażą uczniom, jak posługiwać się kamerą, ale także jak do nagrania dobrego filmu wykorzystać urządzenia mniej profesjonalne, np. aparat czy telefon. Drużyny dowiedzą się na co zwracać uwagę, jakie kadry wybierać, jak nagrywać, by filmy były wyraźne, ale także przyciągały uwagę widzów. Uczniowie podczas warsztatów przygotują scenariusz filmu, który nakręcą do konkursu.

 

ETAP 2.

Listopad 2015:

„Było sobie miasto” – Zespoły mają za zadnie jak najwierniej odtworzyć archiwalne fotografie. Każda drużyna losuje po dwa zdjęcia, jedno zdjęcie architektoniczne i jedno zdjęcie z ludźmi. Wykonane podczas zadania zdjęcia zostaną wyeksponowane na wystawie w Strefie Historii, w ramach kącika „Było sobie miasto”. Wystawa ukaże jak na przestrzeni lat zmieniał się Świdnik, poprzez prezentację zdjęć zawodników i ich pierwowzorów. Zaprezentowane zostaną także inne pamiątki i zdjęcia pokazujące, jak rozwijało się miasto i jego społeczeństwo, czym się zajmowało, jak wyglądała kultura i architektura. Runda zostanie poprzedzona warsztatami fotograficznymi, które poprowadzi zawodowy fotograf.

Warsztaty pokażą uczniom techniki fotografii reportażowej i dokumentalnej, skupiającej się na ludziach i architekturze, jak należy ustawiać światło, kompozycję,  jakich błędów unikać przy robieniu zdjęć. Będzie to także okazja do skonsultowania pomysłów na odtworzenie zdjęć z zawodowym fotografem.

 

ETAP 3.

Styczeń 2016:

„Prasa podziemna” –  Zespoły mają za zadanie przygotować jeden numer podziemnego wydawnictwa: biuletynu lub gazety. Wcześniej wezmą udział w warsztatach dziennikarskich. Podczas warsztatów zawodnicy nie tylko nauczą się pisać teksty dziennikarskie, ale także poznają historię prasy podziemnej w Polsce. Przeprowadzone warsztaty pozwolą zawodnikom na zaczerpnięcie inspiracji do samodzielnego przygotowania biuletynu lub gazety. Uczniowie nadadzą jej tytuł, wymyślą teksty w oparciu o wiedzę historyczną oraz zaprojektują wersję graficzną biuletynu lub gazety (sami uzgodnią jak powinny być rozmieszczone artykuły, czy powinny zostać użyte zdjęcia oraz jaką nazwę ma nosić biuletyn lub gazeta).

 

ETAP 4.

Luty 2016:

„Nasze Radio Solidarność” – Zespoły zapoznają się w Strefie Historii z nagraniami audycji Radia oraz poznają jego twórców i dzieje. Na podstawie tej wiedzy przygotują własną audycję. Pomocą będą warsztaty dziennikarstwa radiowego. Zawodnicy dowiedzą się jak napisać notatki prasowe, na co zwrócić w nich uwagę, czego unikać. Poznają też różnicę między dziennikarstwem prasowym a radiowym. Po przebytych warsztatach przygotują 10 minutową audycję radiową na wylosowany wcześniej temat.

 

ETAP 5.

Marzec 2016:

„Wysoki lot” – Zespoły wysłuchają prelekcji w Strefie Historii dotyczącej tradycji lotniczych Świdnika. Na podstawie zdobytej wiedzy stworzą krótkie etiudy teatralne (forma dowolna: kabaretowa, dramatyczna, pantomima…) na temat życia Tadeusza Góry. Czas przeznaczony na etiudę to 15 min. na jedną drużynę. Etiudy zostaną zaprezentowane w Strefie Historii. Zadanie poprzedzone warsztatami teatralnymi. Drużyny stworzą scenariusz, wybiorą kostiumy, stworzą scenografię i wyreżyserują własny „mini” spektakl.

 

ETAP 6.

Kwiecień 2016:

„W jak wiosna, S jak Stach…” – Zawodnicy po obejrzeniu filmów („Kultowa Wueska” itp.) w Strefie Historii wezmą udział w zabawie na zasadach koła fortuny. Tematem będzie historia i produkcja motocykli WSK. Hasła, które trzeba będzie odgadnąć, pojawią się we wcześniej obejrzanych filmach.

 

 

REGULAMIN I EDYCJI KONKURSU DLA SZKÓŁ ŚREDNICH „GRA O ŚWIDNIK” 2015/2016

I. WARUNKI UCZESTNICTWA.

 1. Organizatorem I edycji konkursu dla szkół średnich „Gra o Świdnik” jest Strefa Historii działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku.

Informacji szczegółowych na temat konkursu udzielają Agata Flisiak oraz Karol Falenta.

tel. 603 644 806, (81) 745 04 10

e -mail: agataflisiak@mok.swidnik.pl, karolfalenta@mok.swidnik.pl

 1. Konkurs ma formę turnieju podzielonego na 6 etapów, w którym biorą udział uczniowie poszczególnych szkół wyznaczeni przez swoje placówki.
 2. Podstawą zgłoszenia jest nadesłanie na adres mailowy agataflisiak@mok.swidnik.pl. listy uczniów z każdej szkoły, która weźmie udział w zmaganiach oraz imię nazwisko i kontakt do opiekuna grupy.
 3. Przesłanie zgłoszenia do udziału w konkursie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.
 4. Regulamin można pobrać na stronie www.mok.swidnik.pl/strefa-historii

II. ZASADY ORGANIZACYJNE.

 1. Udział w konkursie Gra o Świdnik jest bezpłatny.
 2. Zespoły z poszczególnych szkół będą brały udział łącznie w 6 etapach zmagań. Każdy poświęcony jest odrębnemu zagadnieniu dotyczącemu historii Świdnika i poprzedzony odpowiednimi warsztatami.
 3. Organizator zastrzega sobie prawo do wykorzystywania materiałów zarejestrowanych dowolnymi technikami podczas trwania konkursu i warsztatów w celach promocji konkursu.
 4. Organizator zastrzega sobie prawo do własnej interpretacji regulaminu, a także wprowadzania zmian po jego publikacji.

 

III. ETAPY KONKURSU, JURY I NAGRODY.

 1. Konkurs Gra o Świdnik dzieli się na 6 etapów: 1) Świdnik twoim okiem, 2) Było sobie miasto, 3) Prasa podziemna, 4) Nasze Radio Solidarność, 5) Wysoki lot, 6) W jak wiosna S jak Stach…
 2. Każdy etap oceniać będzie jury powołane przez organizatorów, które przyznawać będzie punkty za wykonanie poszczególnych zadań.
 3. Ogólna pula nagród wynosi 5000 zł. Laureaci otrzymują dyplomy i nagrody rzeczowe. O ostatecznym podziale nagród decyduje punktacja jury.
 4. Jury oceniać będzie m.in.: kreatywność, adekwatność formy do przekazywanych treści oraz znajomość historii Świdnika i regionu i umiejętność wykorzystania wiedzy nabytej podczas poszczególnych warsztatów.

 

Sponsorem strategicznym „Gry o Świdnik” jest Bank BGŻ BNP Paribas.

 

Etap 6. FINAŁ

WYNIKI: W październiku ubiegłego roku rozpoczęliśmy pierwszą edycję „Gry o Świdnik”. Za cel postawiliśmy sobie przekazanie młodzieży historii […]

Czytaj więcej