O zespole

Świdnik Gospel Choir jest niedawno zainicjowaną formą pracy artystycznej, powstałą w ramach Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku.

Chór powstał w początkach października 2012 jako bezpośredni owoc pierwszych Warsztatów Muzyki Gospel, jakie odbyły w ramach III Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej MARANATHA w Świdniku w dniach 14 – 16 września 2012. Dzięki entuzjazmowi i zapałowi ich uczestników podjęliśmy decyzję aby kontynuować naszą pracę w postaci regularnych prób i koncertów już pod szyldem Świdnik Gospel Choir działającego pod auspicjami MOK w Świdniku.

Obecnie chór tworzy ponad 40 chórzystów w różnym wieku, których połączyła wspólna pasja śpiewania muzyki gospel czy praise&worship. W skład chóru weszły zarówno osoby mieszkające w Świdniku ale także przyjeżdzające do naszego miasta z pobliskich miejscowości. Choć w większości chór tworzą amatorzy, którzy dopiero zdobywają szlify warsztatu wokalnego, to już w ciągu kilku miesięcy chór uzyskał już naprawdę ciekawą muzyczną formę, energię i wiarygodność. Pracujemy głównie nad materiałem w języku polskim - najpiękniejszymi pieśniami chwały, a także nad tradycyjnymi i bardziej współczesnymi utworami nurtu gospel – w języku angielskim. Wszystkie utwory przygotowane są we własnych autorskich opracowaniach. Żmudnie kształtujemy niezwykle trudny w tej muzyczny styl wokalny, potrzebny w uzyskaniu odpowiedniej barwy, dynamiki i mocy. Cotygodniowe próby (odbywające się w poniedziałki), są jednak okazją do ulepszania formy wokalnej, do integracji, poznawania się i przyjaźni. Z całą pewnością Świdnik Gospel Choir jest i będzie dla jego członków muzyczną przygodą, a dla słuchaczy artystyczną atrakcją.

Dyrygentem i założycielem chóru jest Grzegorz Głuch, kompozytor, producent muzyczny, animator ruchu gospel i mieszkaniec Świdnika. Znany jest przede wszystkim ze stałej działalności w ramach chórów Gospel Rain i TGD, a także ze współpracy z wieloma polskim gwiazdami polskiej sceny muzycznej (m.in. w ramach program TVP „Bitwa Na Głosy”).