Teatr Puk Puk

Nasz teatr istnieje od lutego 1997 r. W zeszłym roku obchodziliśmy swoje XX – lecie. W ciągu tego czasu przez nasz zespół przewinęło  się wiele, wiele osób (tyle, ze dość trudno je policzyć).  Jedni byli z nami bardzo, bardzo długo, inni krótką chwilkę. Dla niektórych teatr był tylko przelotną przygodą, dla niektórych stał się życiową pasją.

Celem naszych zajęć nie jest wychowanie zawodowego aktora, czy przygotowanie członków zespołu do egzaminu do szkoły teatralnej, lecz wychowanie aktywnego, kreatywnego człowieka, który mając poczucie wspólnoty, czuje się potrzebny i spełniony artystycznie.

Do roku 2003 byliśmy teatrem wyłącznie dziecięcym. Jesienią 2003 r. w ramach teatru zaczęły funkcjonować także grupy młodzieżowe.

Nasza działalność przede wszystkim opiera się na tworzeniu spektakli teatralnych. W ciągu kilkunastu lat działalności grupa realizowała zarówno widowiska  w technice żywego planu jak i przedstawienia łączące żywy plan i lalki. Zespół tworzył także widowiska plenerowe. Był również „autorem” happeningu zorganizowanego z okazji  61. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Teatr brał również udział w spektaklu ulicznym Kroniki Świdnickie organizowanym w ramach 35. Rocznicy Świdnickiego Lipca. Znaczną część przygotowanych przez teatr spektakli stanowią widowiska autorskie.

Dorobek teatru to także piosenki, które w 2012r. z okazji 15 – lecia istnienia teatru zostały wydane na płycie zatytułowanej „Puk – Pukowe piosenki”.

Członkowie zespołu często uczestniczą w festiwalach teatralnych i warsztatach, a także pomagają przy  organizacji imprez kulturalnych. Współorganizują m.in. Ogólnopolskie Spotkania Młodego Teatru „Wokół teatru” ,Spotkania Teatrów Ulicznych, Ogólnopolski Festiwal Teatrów Młodzieżowych „Kalejdoskop”.

Teatr jest laureatem wielu festiwali (ogólnopolskich i międzynarodowych) m. in. Zamkowych Spotkań Teatralnych w Szydłowcu, Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Wigraszek” w Suwałkach, Płockiego Kramiku Teatrów Dzieci i Młodzieży „Heca” w Płocku,  Konfrontacji Zespołów Teatralnych Małych Form „Biesiada Teatralna w Horyńcu Zdroju, „Innego” Festiwalu Teatrów Młodzieżowych w Krośnie, Ogólnopolskich Prezentacji Teatrów Amatorskich OPTA we Wrocławiu, a także konkursu stypendialnego TVP 2 „Dolina kreatywna”, Internetowego Przeglądu Uczniowskich Amatorskich Zespołów Teatralnych, organizowanych przez TVP 2.

Instruktorem teatru od początku jego działalności jest Katarzyna Marjasiewicz. Teatr prowadziły również Urszula Kokoszka (2009) oraz Magdalena Mazurek – Chlebuś (2012/2013).

Muzykę do spektakli grupy tworzyli natomiast Bartłomiej Abramowicz i Jacek Zakrzewski.

Scenografię projektowali: Katarzyna Marjasiewicz, Aleksandra Kasprzak, Zbigniew Zakrzewski, a jej wykonawcami byli m. in. Aleksandra Kasprzak, Rafał Langwiński, Waldemar Borowski, Zbigniew Zakrzewski, Jakub Marjasiewicz.