39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

post
autor: sh data publikacji: 12 grudnia 2020 kategoria: 2020 Archiwum SH

W niedzielę 13 grudnia 1981 roku, o godz. 6 rano, Polskie Radio i telewizja wyemitowały przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, rozpoczynające się od słów: „Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią. Dorobek wielu pokoleń, wzniesiony z popiołów polski dom ulega ruinie. Struktury państwa przestają działać”. Jaruzelski informował również o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu, na mocy dekretu Rady Państwa, stanu wojennego na terenie całego kraju. Komunikat wstrząsnął Polską. Represje, skierowane przede wszystkim przeciw Solidarności i opozycji politycznej, rozpoczęły się jeszcze przed północą. W Świdniku również.

To już 39. przypomnienie tej smutnej rocznicy. W niedzielę, 13 grudnia 2020 roku po zmroku, dla upamiętnienia skrzywdzonych w stanie wojennym, Instytut Pamięci Narodowej Odział w Lublinie wraz ze Strefą Historii Miejskiego Ośrodka Kultury  „zapalą” na bloku 28 przy ul. Racławickiej w Świdniku znicz pamięci. Będzie płonął do późnych godzin nocnych.

13 grudnia o godzinie 19.30 wszyscy zapalmy w oknach symboliczne światła wolności. To nawiązanie do gestu solidarności, który wobec Polaków żyjących w stanie wojennym, w wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały tysiące mieszkańców wolnego świata.
Ogólnopolskiej akcji patronuje Instytut Pamięci Narodowej.

Zdjęcie: Strefa Historii