Albrecht Dürer – drzeworyty

post
data publikacji: 03 listopada 2020

03.11.2020

godz. 16:00

Organizator:

Tym razem w Galerii „Za szybą” prezentujemy wystawę odtworzonych drzeworytów Albrechta Dürera, pod nazwą Teka Dürerowska.

Teka Dürerowska zaliczana jest zazwyczaj, z racji wieku i wysokiego kunsztu graficznego, do najcenniejszych zbiorów najważniejszych muzeów i bibliotek świata a jako „cymelium” udostępniane w oryginale bardzo rzadko i tylko niektórym uprzywilejowanym czytelnikom (historycy sztuki, literatury, malarze itp.).

W połowie lat siedemdziesiątych XX w. przygotowano w Leningradzie (obecnie Sant Petersburg) faksymile (w skali 1:1) w starannie opracowanym albumie. Są to dokładnie odtworzone 42 drzeworyty (znajdujące się obecnie z kolekcji w Ermitażu) odręcznej pracy Albrechta Dürera łączące techniki fotograficzne i graficzne przy użyciu materiałów właściwych oryginałowi ( papier czerpany, farby, druk). Kompozycje powstały pod wpływem szerzących się przepowiedni o końcu świata, mającym nastąpić w 1500 roku, doskonale trafiały w nastroje panujące w ówczesnej Europie.

Albrecht Dürer to niemiecki malarz, grafik, rysownik i teoretyk sztuki ur. 21 maja 1471 w Norymberdze. Uważany jest najwybitniejszego artystę niemieckiego renesansu.

Największą z zasług Dürera jest jego wyjątkowy wkład w rozwój drzeworytnictwa i miedziorytnictwa. Nadał drzeworytowi rangę samodzielnego dzieła sztuki plastycznej, doprowadzając go do poziomu miedziorytu, w którym udało mu się do perfekcji opanować operowanie światłem. Dürer – podobnie jak Tycjan czy Michał Anioł – dostrzegł znaczenie grafiki również w tym, że sprzedawane sztychy mogą nabrać wymiernej wartości finansowej. Dürer swoje grafiki wydawał własnym sumptem, a stosowane przez niego rozwiązania graficzne szybko rozprzestrzeniły się na całym kontynencie. Artysta zmarł 6 kwietnia 1528 roku.

Prezentowane faksymile pochodzą z prywatnego zbioru Teresy Witkowskiej.

Skip to content