Armia

post
data publikacji: 20 kwietnia 2017

14.12.2014

godz. 20:30

Organizator:

Koncert zwieńczy  finał V Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej „Maranatha”

 

Zespół Armia w 1984 roku założyli: Tomasz Budzyński (wówczas wokalisty kultowego zespołu Siekiera), Robert Brylewski (gitarzysty Kryzysu i Izraela) i Sławomir Gołaszewski.

 

Muzykę zespołu wyróżniają nietypowe instrumenty – waltornia, fortepian, flet, wiolonczela, skrzypce, oraz didgeridoo, dzwonki czy dzbanki. Teksty autorstwa Tomasza Budzyńskiego, skłaniają do refleksji nad sensem życia i kondycją duchową współczesnego człowieka. Słuchacz odnajdzie w nich odwołania do Starego i Nowego Testamentu oraz mistrzów literatury, takich jak Dante czy Beckett. Połączenie oryginalnego brzmienia i poetyckich tekstów sprawiło, że Armia stała się zespołem niemożliwym do zaszufladkowania.

 

Zespół ma na swoim koncie 10 albumów studyjnych i 6 wydawnictw live, które słuchacze i krytycy przyjęli z ogromnym entuzjazmem.

 

27.11.2012 roku ukazała się płyta „Podróż na Wschód”, zawierająca utwory zarejestrowane na żywo na planie zdjęciowym filmu pod tym samym tytułem. Album bogaty jest w kompozycje, często w nowych aranżacjach, znane z dyskografii Armii.

 

– Nowe aranżacje mocno zyskują i zaciekawiają. Pozbawiona elektronicznego-syntetycznego szlifu produkcja, uwypukliła jedynie przestrzeń i głębię poszczególnych kawałków. Dzięki temu albumu słucha się tak jakby był to nowy, regularny krążek starej Armii. Przekrój piosenek jest naprawdę bardzo szeroki poczynając od pierwszej płyty (“Saluto” , “Aguire”) po ostatnią “Freak”. Poprzez wplecione pomiędzy nuty “stacyjne dialogi” słuchacz rzeczywiście ma szansę poczucia się “pasażerem w pociągu”. Podczas owej podróży może na nowo odkryć znane sprzed lat armijne krajobrazy wykreowane przez zmieniające się składy zespół – pisze Janusz Matysiak z portalu rock magazyn.pl*.

 

Rok później, 8 kwietnia, ukazała się płyta „Koncert w Trójce”, nagrana 12 września 2010 roku w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.

 

W ciągu 30 lat w zespole grało wielu zasłużonych dla rockowej sceny muzyków. Obecny skład tworzą:

 

– Tomasz Budzyński – śpiew

 

– Rafał Giec – gitary, śpiew

 

– Jakub Bartoszewski – waltornia, klawisze, śpiew

 

– Przemek Pacan – perkusja

 

Recenzja: Janusz Matysiak, Armia „Podróż na Wschód”, 16.12.2012r.,

 

www.rockmagazyn.pl/recenzja/597,armia-podroz-na-wschod.htm