Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej ”Otwórzmy przed nimi życie”

data publikacji: 11 maja 2022

18.05.2022

sala widowiskowa

wstęp wolny
Organizator: Centrum Usług Społecznych

Zapraszamy na wydarzenie kulturalne dotyczące problematyki niepełnosprawności pt. ”Otwórzmy przed nimi życie” połączone z projekcją filmu „Amatorzy” w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej oraz spektaklami nagradzanych wielokrotnie teatrów: „Pasjonaci” ŚDS PSONI Koło w Świdniku i „Motyle” WTZ PSONI Koło w Świdniku. Planujemy otwartą dyskusję „bez skrępowań” i nagrody dla „najbardziej aktywnych”. Spotkanie ma charakter edukacyjno – integracyjny. Celem nadrzędnym jest spojrzenie na niepełnosprawność intelektualną i ruchową z innej perspektywy 😊

Film „Amatorzy” otrzymał 8 nagród i 5 nominacji. Opowiada o grupie aktorów z niepełnosprawnością intelektualną, która – nie do końca z własnej woli – ma zmierzyć się na deskach “profesjonalnego” teatru z “Hamletem”.

Świetna obsada aktorska: Teatr Biuro Rzeczy Osobistych z Gdyni (aktorzy z niepełnosprawnością intelektualną),  Wojciech Solarz, Roma Gąsiorowska, Mariusz Bonaszewski, Anna Dymna, Małgorzata Zajączkowska, Krzysztof Kowalewski i inni.

Film pokazuje, że jakiekolwiek kategoryzowanie “my” i “oni” nie ma tak naprawdę nigdy większego sensu…

Wydarzenie ma charakter edukacyjny i jest przeznaczone dla młodzieży. Ma charakter otwarty.

Harmonogram obchodów:

10:00 – Przywitanie gości

10:30 – występ Grupy taneczno – teatralnej „Pasjonaci” Środowiskowy Dom Samopomocy PSONI Koło w Świdniku ze spektaklem pt. „Niespełnienie”

10:50 – krótka zapowiedź filmu „Amatorzy” – Maria Pietrusza-Budzyńska;

11:00 – 12:30 – projekcja filmu „Amatorzy” reż. Iwona Siekierzyńska

12:35 – 13:10 – panel dyskusyjny, pytania od uczestników spotkania – prowadzi Maria Pietrusza – Budzyńska, Renata Elmerych i Andrzej Mańka

13:15 – 13:30 występ grupy teatralnej „Motyle” Warsztat Terapii Zajęciowej PSONI Koło w Świdniku ze spektaklem „Siła namiętności”

_____________________________________