13. Spotkania Teatrów Ulicznych „Machina Teatralna”

post
data publikacji: 17 lipca 2019

16.08.2019

godz. 17:00

Organizator:

16.08.2019 r. – PIĄTEK

17:00 – 19:00 Warsztaty pantomimy – instruktor  Adam Organista

Od ponad 12 lat związany jest z improwizacją teatralną. Sztuki tej uczył się bezpośrednio od Keitha Johnstona – kanadyjskiego twórcy nowatorskiej metody improwizacji.  Współtwórca legendarnej grupy “No Potatoes”  jednego z pierwszych teatrów impro w Polsce. Założyciel “Teatru LUKLA” i wiceprezes fundacji “Inside Out”.

17:00 – 19:00 – Warsztaty Teatru Ruchu

18:30 Parada uliczna – start sprzed Centrum Kultury

19:00  Pantomima – pokaz powarsztatowy

20:00 Teatr Ruchu – pokaz powarsztatowy

20:30 „Spowiedź w drewnie” – spektakl Fundacji Teatroterapia Lubelska (Lublin)

Sztuka inspirowana życiem beskidzkiego rzeźbiarza Jędrzeja Wowory jest tes­ta­mentem reży­ser­skim Jana Wilkowskiego. Spek­takl o gniewie świę­tych, niezad­owolonych ze swoich drew­ni­anych wcieleń, winią­cych swego (s)twórcę o brak tal­entu. Twórcą tym jest świątkarz-​rzeźbiarz ludowy, który przed śmier­cią spowiada się wys­tru­ganemu przez siebie Chrys­tu­sowi ze swo­jego (nie)udanego życia…

21:00 „Infiniti” spektakl Teatru Art Dance (Poznań)

Ten wyjątkowy spektakl taneczny swoją treścią nawiązuje do odwiecznej walki dobra ze złem. Nasi bohaterowie kuszeni przez piekielne istoty podejmują wyzwanie i stają z nimi w szranki. Jednak potęga miłości oraz anielska pomoc  prowadzą do zwycięstwa najwyższych uczuć i wartości w życiu człowieka. Widowisko pełne magii, tańca, ognia, światła i miłości.

22:00 „Peregrinus” – spektakl Teatru Kto (Kraków)

Przedstawienie inspirowane twórczością poetycką T.S. Eliota. Spektakl pokazuje jeden dzień z życia człowieka XXI wieku.  Współczesny Everyman, którego życie “zawieszone” jest pomiędzy Domem a Pracą w korporacji “drogę przez życie” identyfikuje z “drogą do pracy”. Peregrynacja w poszukiwaniu sensu jawi się jako mozół dnia powszedniego, odarty z duchowości, miłości i piękna. Świat Peregrinusa, to cywilizacja “cyfrowa” – smutna, przerażająca i groteskowa, z dominującą religią – konsumpcją.  Domem Peregrinusa XXI w. jest witryna sklepu. Mobilny charakter przedstawienia eksponuje perypetie bohatera w różnych kontekstach przestrzeni miejskiej. Homo Peregrinus to sformatowana jednostka ludzka, odarta z uczuciowości, przewidywalna i pozbawiona indywidualnych cech. W świecie, gdzie życie tak naturalnie łączy się z życiem, gdzie kwiat nawet w powiewie wiatru łączy się z innymi kwiatami, gdzie łabędź zna wszystkie łabędzie, tylko ludzie budują sobie samotność.  Spektakl prezentowany był w Anglii, Chinach, Chorwacji, we Francji, w Gruzji, Hiszpanii, Iranie, Kanadzie, Korei, na Litwie, w Niemczech, Rosji, Rumunii (nagroda Tony’ego Bulandra dla najlepszego spektaklu ulicznego na Babel Fast w Targoviste 2016), USA, we Włoszech oraz w wielu miastach Polski.

17.08.2019 r. – SOBOTA

14:00 – 18:30 Warsztaty teatralne i warsztaty cyrkowe

18:30 przedstawienie cyrkowe – pokaz powarsztatowy

19:00 przedstawienie „Baletowe podróże” (powarsztatowe) – Teatr Art. Dance (Poznań)

Tanecznym krokiem, wśród baletowych póz, najmłodsi widzowie na chwilę staną się tancerzami. Zachwycające kostiumy, tańce z różnych części świata, niezwykłe rekwizyty i piękna muzyka to najważniejsze elementy warsztatów. Ideą przeznaczonych dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym zajęć jest pokazanie z bliska pracy tancerza, prezentacja tańców z różnych części świata, zapoznanie z terminologią tańca klasycznego oraz teatralnym ABC.

20:30 prezentacja multimedialna zdjęć z poprzednich edycji spotkań

21:00 Teatr Los Fuegos Lightshow (Kraków)

22:00 „Opowieści ziemi” – spektakl Teatru Los Fuegos Fireshow (Kraków)

Wyjątkowe widowisko, w którym przestrzeń wyznaczają wielkie, bajkowe, drewniane rzeźby. Pośród nich, w otoczeniu mgieł, ognia i muzyki, na oczach widzów powstaję kolejne dzieło – rzeźba wykuta w rytm muzyki. Jest to jedyne tego typu przedstawienie, łączące ogień, rzeźbę i teatr uliczny w jedno przykuwające wzrok widowisko. W przedstawieniu bierze udział ceniony, krakowski rzeźbiarz i performer Andrzej Siek oraz jego drewniane rzeźby. Jest to atrakcja wyjątkowa, prawdziwy Teatr Ognia… „Opowieści Ziemi” to połączenie przedstawienia teatru ulicznego, koncertu oraz fireshow. Pomysł zrodził się z potrzeby zrobienia czegoś wykraczającego ponad zwykły pokaz tańca z ogniem. Przedstawienie jest poszukiwaniem odpowiedzi na tematy związane z twórczością jako procesem, gdzie tak jak w życiu, pojawiają się trudności i zwątpienia, którym trzeba umieć się oprzeć. Szczególną cechą naszej opowieści jest specyficzny klimat, odrobinę folkowy, rdzenny z niecodzienną scenografią – ponad dwumetrowe, drewniane rzeźby – prace cenionego, krakowskiego artysty Andrzeja Sieka. Jest on nie tylko ich twórcą, lecz także narratorem i głównym bohaterem całej „Opowieści”. W trakcie przedstawienia, na oczach widzów, wpada w twórczy trans, którego efektem jest kolejna, zaskakująca rzeźba…

18.08.2019 r.NIEDZIELA

14:00 „Amore, czyli retro cyrk” spektakl Locomotora Artistic Group (Kraków)

To 30 minut doskonałej zabawy, która przeniesie nas do Paryża lat 20 ubiegłego wieku. Krótka, ale jakże romantyczna, fabuła służy do zademonstrowania umiejętności cyrkowych artystów. W trakcie spektaklu zobaczymy pokazy szczudlarzy, akrobatów i żonglerów. A to wszystko przy specjalnie dobranej muzyce.

15:00 – 18:00 – warsztaty taneczne

15:00 – 18:00 – warsztaty Teatru Ruchu

15:00 – 18:00  – animacje cyrkowe

18:00 „Retro turyści” Happening uliczny – Locomotora Artistic Group

Patronat honorowy