Wycieczka do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

autor: sh data publikacji: 10 maja 2017 kategoria: 2013-2016 Archiwum SH

Chociaż aura nie należała do najprzyjemniejszych, wycieczkę do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, zorganizowaną przez Strefę Historii MOK, można zaliczyć do wyjątkowo udanych.

18 kwietnia, w wyprawie do grodu Kraka wzięło udział prawie 50 osób. W muzealnych salach i hangarach świdniczanie zapoznali się z historią awiacji oraz współczesną techniką lotniczą. Obejrzeli także statki powietrzne, na przykład z okresu I wojny światowej, silniki lotnicze, broń rakietową i działa przeciwlotnicze. Ogromne wrażenie zrobiła ekspozycja na świeżym powietrzu, składająca się z myśliwców, bombowców, samolotów szturmowych, pasażerskich, sportowych oraz rolniczych. Zainteresowaniem cieszył się śmigłowiec Mi 8S, który obsługiwał wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce.

Dodatkową atrakcją sobotniego wyjazdu był obiad w muzealnej kawiarence. Wśród wyeksponowanych w gmachu głównym samolotów smakował naprawdę wyjątkowo.

– Wycieczka stanowiła bardzo ciekawą lekcję historii lotnictwa, nie tylko polskiego. Warto było zobaczyć, na przykład francuski samolot Blériot XI, skonstruowany w 1909 roku, jeden z dwóch zachowanych na świecie egzemplarzy polskiego RWD 13 z lat 30. XX wieku, a także, uważany za pierwszy w powojennej Polsce, nowoczesny samolot krajowej konstrukcji – TS8 Bies – mówili uczestnicy wyprawy.