Nowy eksponat w Strefie Historii

post
autor: sh data publikacji: 13 września 2017 kategoria: 2017 Archiwum SH

Po gorących zlotowych dniach pozostały już tylko wspomnienia. Ale nie tylko. Strefa Historii poszerzyła swoje zasoby. Dzięki uprzejmości pana Karola Spyrki z Nowego Targu, trafił do nas egzemplarz WSK MR16T.

Historia tej wueski jest nader barwna. Motocykl wyprodukowano w 1975 roku. Trafił on w ręce jednego z zawodników sekcji motocyklowej FKS Avia Świdnik. Po około dwóch latach zakupił go zegarmistrz z Nowego Targu. Jego syn jeździł na nim w wyścigach trialowych.

Ostatnimi laty motocykl znalazł dom w klubie trialowym w Nowym Targu. Tam, w wyniku nieszczęśliwego wypadku, dopadł go ogień, który pozostawił praktycznie tylko ramę motocykla. W tym stanie odkupił go pan Karol wraz z bratem. Postanowili odbudować motocykl. Poszukiwania informacji o tym modelu wueski oraz prace odtworzeniowe trwały cztery lata. Opis prac posłużył za podstawę dla pracy inżynierskiej pana Karola, obronionej w 2014 roku na krakowskiej AGH.

Zarejestrowana i zaprezentowana na jubileuszowym X Zlocie Motocykli WSK i Innych WSK MR16T trafiła do nas 27 sierpnia 2017 roku w oparciu o umowę użyczenia. Jej właściciel wraz z bratem nadal zajmują się odnawianiem starych motocykli i aut.