70 lat PZL-Świdnik

autor: sh data publikacji: 08 września 2021 kategoria: Murale Strefy Historii

Miejsce: Park Avia, ściana kortów tenisowych
Autor: Paweł Kasperek

Mural powstał z okazji 70-lecia działalności PZL-Świdnik. Odwzorowane zostały śmigłowce Łątka, SM-1, Mi-2, W3 Sokół, SW-4 Solo RUAS, AW 101 oraz AW 139. W centralnej części zaprezentowane logo zaprojektowane z okazji 70. rocznicy powstania zakładu.
Zakład powołano do życia 1 stycznia 1951 roku w oparciu o zarządzenie Ministra Przemysłu Ciężkiego i przyjął nazwę Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego nr 5 w Świdniku koło Lublina. Początkowo produkowano elementy do samolotów myśliwskich MiG-15 i MiG-17, wytwarzanych w Mielcu. Jednak już po pięciu latach uruchomiono w Świdniku produkcję licencyjnych śmigłowców SM-1 i rodzimą modyfikację tego modelu – SM-2. W 1963 roku uzyskano licencję na produkcję śmigłowca Mi-2, co dało nowe możliwości sprzedaży i wiązało się z ogromnym postępem technologicznym. Pod koniec lat siedemdziesiątych debiut miał jeden z najważniejszych produktów dla PZL-Świdnik – śmigłowiec W-3 Sokół. 16 listopada 1979 roku pilot doświadczalny Wiesław Mercik po raz pierwszy wzbił się w powietrze prototypem tego helikoptera. W tym samym roku powstała także PZL Kania, która była daleko idącą modyfikacją modelu Mi-2. W 1996 roku swój pierwszy lot miał śmigłowiec SW-4. Był on pierwszym helikopterem w Polsce w którym zastosowano podwozie płozowe.
W ciągu pół wieku produkcji, w Świdniku zbudowano ponad 7300 śmigłowców czterech typów: Mi-2, PZL Kania, PZL Sokół i SW-4.

Autor zdjęcia: Agata Flisiak

Źródło: R. Witkowski, Dzieje śmigłowca, Warszawa 2005.