Helicopters Brass Orchestra

Środa:

16.30 - 20.00 - pracownia wokalna HBO (2/21)

Rafał Maruszak

Dyrygent Helicopters Brass Orchestra

tel. 508 240 297

 

Karol Dziubak 

Prezes/dyrygent Helicopter Brass Orchestra

tel. 505 090 538

helicoptersbrass@wp.pl

Od 65 lat towarzyszy mieszkańcom Świdnika w czasie najważniejszych świąt i uroczystości. Obok śmigłowca jest symbolem miasta, znanym w kraju i za granicą. Starsza niż miasto Świdnik, ale nadal chętnie słuchana i wysoko oceniana przez publiczność i krytyków muzycznych. 

Od samego początku istnienia orkiestra miała wielu dyrygentów. W 1971 roku  funkcję dyrygenta objął Henryk Maruszak, który przez 45 lat kierowania orkiestrą, stworzył z niej zespół grający różnorodne utwory, od kompozycji epoki renesansu, po najnowsze przeboje taneczne. 

Od 2015 roku dyrygentem Helicopters Brass Orchestra jest Rafał Maruszak.

Helicopters Brass Orchestra składa się obecnie z około 40 muzyków. W 2012 roku orkiestra obchodziła jubileusz 60-lecia istnienia. Z tej okazji, w studiu Polskiego Radia w Lublinie, nagrana została płyta kompaktowa. Jest jedną z dwóch płyt, na których można posłuchać przebojów światowej muzyki rozrywkowej.

O randze zespołu świadczy powiększające się grono wielbicieli, coroczne zaproszenia od organizatorów festiwali w całej Europie i naturalnie liczne laury, zdobywane na znaczących imprezach muzycznych w kraju i za granicą. Przyznany orkiestrze Dyplom Honorowy Ministra Kultury i Sztuki jest dowodem uznania za wielokrotne zwycięstwa w konkursach i festiwalach orkiestr dętych, m.in. w Poznaniu, Biłgoraju, Kolbuszowej, Rastede i Husum (Niemcy), Wilnie (Litwa), Debreczynie, Szombathely i Koeszeg (Węgry).

Orkiestra koncertowała również w Czechach i na Białorusi, a w roku 2000 uczestniczyła w EXPO 2000 w Hannowerze. Brała udział w programach telewizyjnych.

Przebogaty repertuar jakim HBO dysponuje dzisiaj, pozwala jej zaspokoić rozmaite gusta muzyczne i czyni z niej zespół „na każdą okazję”. Stąd też orkiestra koncertowała „ w salonach muzycznych” (filharmonia, teatr muzyczny),  jak też na piknikach i festynach. Tradycyjnie już zapewnia oprawę muzyczną na licznych uroczystościach kościelnych.

Galeria zdjęć: