Izrael wielu kultur
26.09.2011
godz. 18:30
Organizator:
Wernisaż fotografii autorstwa Agaty Błachnio, która na co dzień pracuje w Katedrze Psychologii Emocji i Motywacji KUL. Wystawa przedstawia fotografie z dwóch wypraw do Izraela, miejsca ważnego dla trzech największych kultur na świecie: Chrześcijan, Żydów i Muzułmanów.
Agata Błachnio – doktor psychologii, adiunkt w Katedrze Psychologii Emocji i Motywacji KUL. Lubi swoją pracę, a kiedy tylko może, podróżuje razem z mężem Andrzejem, co jest ich wspólna pasją. Zawsze podróżuje w towarzystwie aparatu fotograficznego. Kocha Włochy, do których stara się jeździć co roku, ale też ciągnie ją w inne strony świata, szczególnie do krajów, w których może obserwować inne kultury, zwyczaje, zachowania. Preferuje podróże indywidualne, bez pośrednictwa biur podróży, bo tylko wtedy może poznać prawdziwe życie lokalnych mieszkańców, porozmawiać z nimi, znaleźć się w miejscach, gdzie turyści grupowi nie zaglądają. W Izraelu i Palestynie była dwa razy, bo miejsca te, przyciągają i urzekają szczególnie. Rozmowy na ulicach z ludźmi wyznającymi różne religie, wizyta w palestyńskiej rodzinie, czy przechadzanie się po targu arabskim to niezapomniane i szokujące niekiedy chwile. Prezentowane zdjęcia są wynikiem dwóch wyjazdów: w lutym 2010 i 2011 roku. Przedstawiony na zdjęciach Izrael jest widziany jej oczami, gdzie jest miejsce dla Żydów, Muzułmanów i Chrześcijan.
Wernisaż uświetni występ zespołu PGR (Projekt Grzegorza Rogali), który czerpie swoje inspiracje z Jazzu i muzyki klezmerskiej. Jego założeniem jest muzyczny dialog polsko – izraelski, który zapoczątkowało spotkanie na bostońskiej uczelni Berklee College of Music założyciela zespołu – puzonisty Grzegorza Rogali i izraelskiej saksofonistki Sagit Zilberman.
W świat kultury żydowskiej wprowadzi Pani Lucyna Montusiewicz, która wiele lat wraz z mężem Ryszardem Montusiewiczem (dziennikarzem, wieloletnim korespondentem polskich mediów w Izraelu) mieszkała w Izraelu.
Dla zwiedzających organizatorzy przygotowali również tradycyjny poczęstunek kuchni żydowskiej. Ponieważ będzie to okres nowego żydowskiego roku, dania które będą nawiązywały do tego święta: jako gorące danie podamy czulent z wołowiną oraz sałatkę izraelską, koszerny smalec z gęsiny z cynamonem i rodzynkami serwowany na ciemnym chlebie, żydowskie pieczywo: cebularze, bubliczki, chały i bajgle, pasty do pieczywa: humus z bakłażanów, pasta rybna i śmietankowa, gęsie pipki faszerowane, kawior żydowski, placki macowe, gefilte fisz – tradycyjne pulpety rybne, śledź po żydowsku w formie koreczków, zupa rybna z mogdałami i rodzynkami, falafel, karp po żydowsku w galarecie.
Wystawę będzie można oglądać do 28.10.2011r. od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 – 16:00.