Koncert Andzeja Jagodzińskiego Trio

post
data publikacji: 24 sierpnia 2021

27.08.2021

Zaułek Poetów

godz. 18:00

nie dotyczy
Organizator:

Świat jazzu i muzyki poważnej w Zaułku Poetów.

27 sierpnia o godzinie 18:00 w Zaułku Poetów wystąpi jedna z najlepszych polskich grup jazzowych ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO. Zespół tworzy znakomity polski pianista Andrzej Jagodziński, któremu towarzyszy kontrabasista Adam Cegielski i legenda polskiego jazzu, występujący u boku Niemena i Stańki, Czesław „Mały” Bartkowski na perkusji.

Na koncert zapraszamy każdego wrażliwego, poszukującego, przełamującego konwencje miłośnika muzyki.

Usłyszymy autorskie interpretacje muzyki Chopina i kompozycje Jana Sebastiana Bacha z płyty ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO Bach, która w roku 2021 otrzymała nominację do Nagrody Muzycznej Fryderyk w kategorii Album Roku Jazz.

Trio Andrzeja Jagodzińskiego wystąpi dzięki Państwa głosom oddanym na projekt Coolturalna Biblioteka w ramach Budżetu Obywatelskiego. W przyszłym roku chcielibyśmy, przy akceptacji mieszkańców, kontynuować wydarzenia w Zaułku Poetów. Do głosowania zgłoszono projekt „Coolturalna Biblioteka na bis”. Prosimy o głosy mieszkańców na projekt nr 23.

Przypominamy, że wszystkie wydarzenia są nieodpłatne, jednak, ze względu na sytuację sanitarną – biletowane.

Zapraszamy do biblioteki przy ul. Niepodległości 13, w godzinach jej pracy, po odbiór biletów.

 

O MUZYKACH:

Andrzej Jagodziński, znakomity pianista, akordeonista, kompozytor, aranżer. W środowisku muzycznym znany i ceniony od lat osiemdziesiątych. Sławę i uznanie słuchaczy w kraju i na świecie zdobył za interpretacje Chopina (w tym Sonata b-moll). Sięgał również po utwory innych kompozytorów: Komeda, Kurylewicz, Wasowski, Matuszkiewicz, Beethoven, ale także po utwory polskiej muzyki ludowej.

Bazując na Trio rozwijał aparat wykonawczy w swoich aranżacjach o innych instrumentalistów, wokalistów, orkiestrę kameralną. Kulminacją poszukiwań brzmieniowych jest jego Koncert Fortepianowy g-moll na trio jazzowe i orkiestrę symfoniczną, Requiem na trio jazzowe, troje wokalistów jazzowych i chór mieszany. Najnowszą inspiracją Jagodzińskiego stała się muzyka mistrza polifonii Jana Sebastiana Bacha. W odróżnieniu od muzyki Chopina, w której złożone harmonie i wysmakowane melodie były podstawą i inspiracją do improwizacji, w muzyce Bacha, dla Jagodzińskiego i jego Tria tą inspiracją jest wielogłosowość i nieskończone możliwości przenikania i wpływania na siebie poszczególnych głosów.

W swojej karierze Andrzej Jagodziński koncertował niemal na całym świecie.

 

Czesław „Maly”Bartkowski, doskonały perkusista jazzowy, pedagog, legenda polskiego jazzu.

Z muzyką ma do czynienia od 6. roku życia. W roku 1963 nawiązał współpracę ze Zbigniewem Namysłowskim i został muzykiem w jego zespole (Kwartet Zbigniewa Namysłowskiego). Grał też z innymi znanymi grupami jazzowymi, m.in. z Niemen Enigmatic (Czesława Niemena), z grupą Michała Urbaniaka, z Tomaszem Stańką, Adamem Makowiczem, Wojciechem Karolakiem, Tomaszem Szukalskim  i in. Współpracował również ze Studiem Jazzowym Polskiego Radia oraz zespołami Mainstream i InFormation Sławomira Kulpowicza. Brał udział w realizacji nagrań takich piosenkarzy, jak Ewa Bem, Urszula Dudziak i Stanisław Sojka, muzyków zagranicznych, jak: Freddie Hubbard, Clark Terry, Joe Newman, Art Farmer, Ben Webster, oraz polskiego zespołu Novi Singers.

W roku 1993 został wykładowcą w Średniej szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz warszawskiego Studium Jazzowego.

 

Adam Cegielski, muzyk jazzowy, grający na kontrabasie.

Absolwent Podstawowej Szkoły Muzycznej w klasie fortepianu i Liceum Muzycznego w klasie kontrabasu w Bielsku-Białej oraz Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie kontrabasu Andrzeja Mysińskiego. Na scenie muzycznej zadebiutował w 1988 r. w Kwartecie Kazimierza Jonkisza. W 1990 r., jako członek zespołu Central Heating Trio, zdobył I nagrodę i wyróżnienie indywidualne na konkursie Jazz Juniors w Krakowie, VI nagrodę w Europejskim Konkursie Jazzowym w Hoeilaart (Belgia), „Klucz do Kariery” Pomorskiej Jesieni Jazzowej w Bydgoszczy. Również w 1990 r. znalazł się także wśród finalistów konkursu International Jazz Federation w Leverkusen(RFN). W 1994 r. został stypendystą Fundacji Kultury Polskiej im. Krzysztofa Komedy.

W kolejnych latach koncertował i nagrywał z m.in.: Quintessence (1991–1993), Kwartetem Kuby Stankiewicza (1992–1995), Triem Andrzeja Jagodzińskiego (od 1993),  również okazjonalnie z Ewą Bem, Lorą Szafran, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Wojciechem Karolakiem, Tomaszem Stańką, Zbigniewem Namysłowskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Zbigniewem Preisnerem, Janem A.P. Kaczmarkiem oraz orkiestrami symfonicznymi Concerto Avenna i Sinfonia Varsovia.

Od 1994 r. zajmuje się również działalnością pedagogiczną. Prowadzi klasę kontrabasu na Wydziale Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie, zajmuje stanowisko wicedyrektora do spraw kształcenia jazzowego.