„Krajobraz po Niemożliwym” – wykład Sylwii Kostyry
20.04.2023
galeria biblioteki
godz. 10:00
nie
Organizator: Biblioteka
W 2023 roku obchodzimy 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, największego zrywu narodowowyzwoleńczego skierowanego przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Na Powstanie Styczniowe złożyło się ponad 1200 bitew i potyczek, w których według dostępnych szacunków wzięło udział ponad 200 tysięcy osób. Wydarzenia z lat 1863-1864 oraz determinacja ówczesnych bohaterów w dążeniu do zrealizowania marzeń o wolnej i niepodległej Polsce zasługują na odpowiednie upamiętnienie.
Z tej okazji biblioteka oraz Instytut Pamięci Narodowej zapraszają na wykład „Rola IPN w zachowaniu i renowacji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski na przykładzie grobów uczestników powstania styczniowego”. Prelegentem będzie Sylwia Kostyra, która jest pracownikiem IPN w Lublinie.
Sylwia Kostyra od kilkunastu lat zawodowo związana z tematyką upamiętniania ważnych wydarzeń i postaci w dziejach Narodu Polskiego. Początkowo w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie, gdzie zajmowała się grobami i cmentarzami wojennymi na terenie województwa lubelskiego. Od 2018 r. pracuje w Instytucie Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, gdzie w Oddziałowym Biurze Upamiętniania Walk i Męczeństwa realizuje zadania związane m. in. z grobami weteranów walk o wolność i niepodległość Polski, w tym ich ewidencją i remontami.
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864″
Program Dotacyjny „Powstanie Styczniowe 1863-1864” wspiera działania o charakterze historycznym, kulturowym, artystycznym oraz edukacyjnym przygotowujące do godnego celebrowania 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, ze szczególnym uwzględnieniem pamięci i tradycji regionalnej, lokalnej i rodzinnej wpisanej w historię narodową.
Adres e-mail: wypozyczalnia@bibliotekaswidnik.pl
Telefon kontaktowy: 512777553