Mroczny grudzień 1981
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku decyzją Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego wprowadzono stan wojenny na terenie całego kraju.
16 grudnia w nocy, tuż po godzinie 1.00, rozpoczęła się pacyfikacja WSK. Sygnałem jej rozpoczęcia był dźwięk syreny fabrycznej. Mieszkańcy Świdnika, głównie kobiety i dzieci, nie zważając na godzinę milicyjną, próbowali dostać się pod bramę zakładu. Dostępu broniły czołgi i wojsko. Rodziny pracowników WSK zostały zatrzymane przez interweniujących, uzbrojonych funkcjonariuszy ZOMO, pobite pałkami i obrzucone gazem łzawiącym. Po mieście przemieszczały się liczne patrole milicji i ZOMO. W tym czasie pracownicy zakładu, trzymając się za ręce i śpiewając pieśni patriotyczne, odpierali ataki wojska, które – przebijając w kilku miejscach czołgami mur otaczający zakład – wtargnęło do środka. Przed budynkiem technicznym grupa technologów wydelegowała pracownicę z wiązanką goździków na znak pojednania. Rozwścieczeni żołnierze zdeptali kwiaty i gdyby nie obrona kolegów, spałowaliby kobietę.O godzinie 4.00 z zakładu wyszli pierwsi pracownicy. Dwoma autokarami część strajkujących wywieziono do Lublina na przesłuchanie przez milicję i prokuraturę. Wśród nich znajdował się dyrektor naczelny zakładu, który został internowany. Aresztowano ok. 40 osób, 22 internowano. „Oczyszczanie” zakładu trwało cały dzień.O godzinie 7.00 pracownicy pierwszej zmiany chcieli podjąć pracę. Przed bramą zakładu zostali powiadomieni przez komisarza płk. Grzegorczyka o dniu wolnym od pracy.
18 grudnia rozpoczęły się masowe aresztowania pracowników zakładu. Aresztowano, a następnie internowano: Aleksandra Bachura, Leszka Graniczkę, Józefa Kępskiego, Włodzimierza Mazurka, Andrzeja Perzaka, Stanisława Pietruszewskiego, Stanisława Pycia, Jana Sidorowicza, Leszka Świderskiego, Henryka Zielińskiego. Rodziny aresztowanych zostały otoczone opieką NSZZ “Solidarność”.
Od 21 do 31 grudnia decyzją władz wprowadzono w WSK “dni wolne od pracy”. Represje trwały nadal.
Źródło: “Kartki z historii Świdnika”, red. Piotr R. Jankowski, Świdnik 2009; http://teatrnn.pl/lek…/artykuly/stan-wojenny-w-wsk-swidnik
Zdjęcie S. Smyk, https://mok.swidnik.pl/strefa…/ekspozycja/bank-zdjec/.