Na skrzydłach ku Niepodległej

post
autor: sh data publikacji: 21 kwietnia 2017 kategoria: 2017 Archiwum SH

Wiele ciekawych informacji z lat 1917-1919, dotyczących powstania polskiego lotnictwa, padło na spotkaniu z dr hab. Andrzejem Olejko, historykiem wojskowości, który w środę, 22 marca o godz. 18.00., zagościł w sali kameralnej Centrum Kultury, z wykładem pt. “Zanim powstała czerwono – biała szachownica. Skrzydła niepodległości 1918”.

Czy wiecie, jakie drogi prowadziły do stworzenia polskich wojsk lotniczych u zarania naszej demokratycznej państwowości po I wojnie światowej? Jak doszło do umieszczenia na skrzydłach polskich samolotów symboli narodowych i jakie rozwiązania graficzne proponowano we Lwowie, Warszawie i Krakowie? Jak tworzyła się lotnicza elita II Rzeczypospolitej i skąd czerpała doświadczenie bojowe, które w II wojnie światowej dało nam powody do dumy i chwały? Na te i wiele innych pytań odpowiedział podczas spotkania prof. Olejko.

Organizatorami wykładu byli: KAGERO Publishing, Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku, Strefa Historii w Świdniku oraz Fundacja Historia i Współczesność.

Już teraz zapraszamy wszystkich zainteresowanych lotniczą historią na spotkania z prof. Andrzejem Olejko, w ramach cyklu wykładów przygotowywanych przez Miejski Ośrodek Kultury, z okazji przypadającego w przyszłym roku jubileuszu 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego. Najbliższy wykład 19 kwietnia.