Niezłomni

post
data publikacji: 24 maja 2017

01.01.1970

godz. 00:00

Organizator:

Początek marca upłynął pod znakiem „Żołnierzy Wyklętych”. W całej Polsce miały miejsce uroczystości związane z upamiętnieniem bohaterów antykomunistycznego podziemia. Świdnik bardzo aktywnie uczestniczył w tych wydarzeniach. Zwieńczeniem obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w naszym mieście był wernisaż wystawy „Niezłomni”, który odbył się 9 marca w Strefie Historii.
Na ekspozycję składają się zdjęcia, osobiste pamiątki, listy i dokumenty. Zebrane materiały pochodzą z archiwów rodzin: Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”, Janiny Kuligowskiej – Cel ps. „Niusia”, Mariana Adama Suszka ps. „Cichy”, Zbigniewa Wrońskiego ps. „Marynarz” oraz Stefanii i Władysława Zarzyckich. Dawnych mieszkańców m.in. Lublina, pobliskich Bełżyc, Minkowic, Kozic Górnych, Świdnika, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, rozpoczynając walkę o niepodległość kraju z nowym, sowieckim okupantem.
– Wystawą chcieliśmy uczcić pamięć o żołnierzach z naszego rejonu i przypomnieć o ich bohaterskiej postawie. Współtworzyliśmy ją ze Stowarzyszeniem Dzieci Żołnierzy Wyklętych, które działa w Lublinie. To była dla nas niezwykle ważna lekcja historii – mówi Agata Flisiak z Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku.
Częścią wernisażu była projekcja filmu „Świdnik Pamięta” przygotowanego przez Grzegorza Cela oraz reportażu „Urodzona na Zamku”. Film opowiadający historię Magdaleny Zarzyckiej – Redwan, urodzonej w 1949 roku w więzieniu na Zamku w Lublinie, zrobił na widzach duże wrażenie. Po projekcji pojawiło się wiele pytań o dalsze losy Zarzyckich i pani Magdaleny.

Wystawę będzie można oglądać do 9 kwietnia br.