Obchody 100-lecia urodzin gen. pilota Tadeusza Góry

post
autor: sh data publikacji: 22 stycznia 2018 kategoria: 2018 Archiwum SH

19 stycznia 1918 r. urodził się generał Tadeusz Góra. W 1938 roku, za pokonanie prawie 528 km, z Bezmiechowej w Bieszczadach do Solecznik Małych pod Wilnem, otrzymał jako pierwszy szybownik w historii, medal Lilienthala. W czasie wojny walczył pod niebem Polski i Anglii. Po powrocie do kraju służył w polskim lotnictwie wojskowym. Od 1977 roku pracował w WSK PZL-Świdnik, jako pilot śmigłowcowy i instruktor.

W setną rocznicę urodzin Generała, Strefa Historii i Miejski Ośrodek Kultury zaprosili młodzież i mieszkańców Świdnika na wspomnienia o sławnym lotniku i szybowniku. Pokazany został film dokumentalny według scenariusza i w reżyserii Adama Ustynowicza pt. Dziennik Pilota Góry, wyprodukowany przez Telewizję Polską w 2007 roku. To przede wszystkim wzruszająca opowieść o życiu i losach Tadeusza Góry opowiedziana ustami samego bohatera. Pasja latania, obowiązek i miłość do Ojczyzny – to motywy przewodnie filmu.
Pokaz w Centrum Kultury poprzedziła opowieść Krzysztofa Komendy, seniora lotnictwa, o tym, jakim człowiekiem, pilotem, szybownikiem był generał Góra na co dzień.

W holu kina Lot znalazła się także ekspozycja pamiątek zwązanych z Generałem, modele samolotów, szybowców i śmigłowca, na których latał w podczas swojego długiego lotniczego życia (z kolekcji Klubu Modelarskiego Taurus) oraz wystawa prac malarskich autorstwa Zbigniewa Zakszewskiego, zatytułowana “Samoloty pilota Góry”. Ekspozycja pozostanie w kinie Lot do końca stycznia.

Zdjęcie: A. Wójcik