Obywatel kuli ziemskiej

post
autor: sh data publikacji: 12 listopada 2020 kategoria: 2020 Archiwum SH

8 listopada upłynęło 41 lat od śmierci Pawła Zołotowa.

Ten „obywatel kuli ziemskiej” jak sam o sobie mówił, urodził się 13 listopada 1892 r. w Taganrogu nad Donem. Służył w carskim lotnictwie podczas I wojny światowej, następnie był instruktorem lotniczym w Bydgoskiej Szkole Lotników. Od 1932 r. pracował w Aeroklubie Lubelskim, gdzie szkolił kadrę pilotów samolotowych.  Po zakończeniu kampanii wrześniowej, w 1939 r. został skierowany na przymusowe roboty do Niemiec, gdzie przebywał do końca wojny.
Po wojnie zajmował się organizacją i uruchomieniem lotnictwa cywilnego na Lubelszczyźnie.
Był długoletnim pracownikiem WSK PZL w Świdniku.

Jedną z wielu jego zasług było odtworzenie z  planów i zdjęć  z początku XX w. modelu samolotu Farman IV, na którym latał w młodości. Maszyna była  kopią jednomiejscowego samolotu  Farmana, o pionierskiej, drewnianej konstrukcji w układzie dwupłata. Samolot napędzało śmigło pchające. Źródłem mocy był silnik gwiazdowy Salmson 9AD 40 KM. Próby odtworzonego Farmana przeprowadzono 31 sierpnia 1957 r. na lotnisku w Świdniku, jednak nie wykonano na nim żadnego lotu.

Samolot został  przekazany przez P. Zołotowa do zbiorów Muzeum Techniki we Wrocławiu, skąd w 1964 roku trafił do zbiorów Muzeum Lotnictwa w Krakowie.

Źródło: https://www.historia.swidnik.net/osoba-3374

Zdjęcie: https://mok.swidnik.pl/strefa-historii/ekspozycja/bank-zdjec/