Podbijamy Kosmos. Osiągnięcia naszych rodaków w NASA

post
data publikacji: 28 września 2022

01.10.2022

sala kameralna

godz. 15:00

wstęp wolny - obowiązują zapisy
Organizator: MOK Świdnik

Czy bez Polaków ludzkość poleciałaby w kosmos? Nie wątpliwie że bez niektórych polskich naukowców i konstruktorów podbój kosmosu byłby niemożliwy.

Każdy Polak zna nazwisko Hermaszewskiego. W 1978 roku, jako przedstawiciel czwartego państwa na świecie, poleciał na orbitę i przez tydzień pracował na radzieckiej stacji kosmicznej. Ale mało kto wie o tych, którzy zasłużyli się dla programu kosmicznego dużo bardziej, niż samym lotem.

Na każdym spotkaniu realizowana będzie część merytoryczna (czas trwania ok. 45 minut) na temat kosmosu i  polskich naukowców którzy pracowali dla NASA oraz część interaktywna (czas trwania w zależności od poszczególnych terminów ok. 60 minut) .

I spotkanie (sobota, 1 października, godz. 15.00) – Opowieść o Polaku, który wysłał samochód na Księżyc – – Prof. Mieczysław Bekker.

Część interaktywna : pokaz astro planetarium na którym wyświetlimy pełny blask gwiazd, księżyca i zorzy polarnej na suficie. Przyciągające wzrok projekcje kosmosu w połączeniu z spokojną, relaksującą

muzyką pozwolą uczestnikom odprężyć się i podziwiać magię kosmosu.

II spotkanie (sobota, 8 października, godz. 15.00) – Księżycowy lotnik –  Werner Ryszard Kirchner.

Część interaktywna : Uczestnicy zaczną rysować piękny obraz o tematyce kosmosu.

A przy  użyciu okularów VR uczestnicy będą mieli możliwość wybrać się na wycieczkę która zabierze ich w podróż po statku kosmicznym, Układzie Słonecznym, Drodze Mlecznej oraz innych galaktykach.

III spotkanie (sobota, 15 października, godz. 15.00)– Kosmiczne zasilacze Polaka. Historia o zdolnym elektroniku z Polesia – Eugeniusz Lachocki .

Część interaktywna : Uczestnicy dokończą rysowanie obrazu, który będą mogli zabrać ze

sobą jako pamiątkę.

A przy  użyciu okularów VR uczestnicy będą mieli możliwość wybrać się na wycieczkę która zabierze ich w podróż po statku kosmicznym, Układzie Słonecznym, Drodze Mlecznej oraz innych galaktykach.

IV spotkanie (sobota, 22 października, godz. 15.00) – Powstaniec Warszawy, naukowiec NASA – Wojciech Rostafiński.

Część interaktywna : pokaz planetarium. Uczestnicy będą podziwiać deszcz meteorytów oraz piękno nocnego nieba w zasięgu wyciągniętej ręki.

Projekt skierowany jest dla dzieci w wieku 10 – 14 lat

Projekt sfinansowany ze środków Fundacji BGK w ramach III edycji programu „Dzieci Kapitana Nemo”.

Przejdź do treści