Pożegnanie Lata 2022: IRA

post
data publikacji: 03 sierpnia 2022

03.09.2022

lotnisko trawiaste, ul. Sportowa

godz. 20:00

Koncert w ramach wydarzenia "Pożegnanie Lata 2022" *
Organizator: MOK Świdnik

Koncert odbędzie się w ramach wydarzenia “Pożegnanie Lata 2022”

IRA – polski zespół rockowy, pochodzący z Radomia. Powstał w 1987 roku, a zadebiutował rok później, na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
Pierwsza płyta grupy – „IRA” – ukazała się w 1989 roku. Wydany w roku 1991 krążek „Mój dom”, a następnie „1993” i koncertowy „Live” odniosły niebywały sukces, zapewniając muzykom awans do grona czołówki polskich zespołów rockowych. Pochodzące z tych albumów przeboje, takie jak: „Nadzieja”, „Mój dom”, „Bierz mnie”, „Wiara” czy „California”, do dziś rozgrzewają publiczność podczas koncertów grupy.

W drugiej połowie lat 90. zespół zmienił swoje oblicze, sięgając na płycie „Znamię” do nieco cięższych brzmień. Po wydaniu w 1996 roku płyty „Ogrody”  IRA zawiesiła działalność. Na scenie pojawiła się po 7 latach przerwy, z trasą koncertową pod hasłem „IRA – Wracamy!”. W 2002 roku zespół wydał płytę „Tu i teraz”, przypominając się szerszej publiczności.

Kolejne płyty to, między innymi: „Ogień” (studyjna, rok 2004), „Live 15-lecie” (w wersji digipack – CD+DVD, rok 2004), „Londyn 08:15” (rok 2006), „9” (rok 2008), „9-edycja specjalna” (rok 2010), „X” (dwupłytowa, rok 2013), „My” (rok 2016).

14 maja 2021 pojawia się długo wyczekiwana przez fanów płyta pt.  „Jutro”. Końcowe prace nad krążkiem trwały w dość trudnych warunkach, bo szalejąca pandemia nie ułatwiała pracy muzykom. Płyta zawiera 11 utworów, na którym znajdują się balladowe utwory, ale ku radości wiernych fanów zespołu nie zabrakło też mocnego gitarowego grania.

 

Ciekawostki:

– W 2010 roku, na Festiwalu w Opolu zespół otrzymał aż trzy Superjedynki – w kategorii: Płyta rock, Zespół roku oraz za Najlepszy występ.

– W tym samym roku płyta  „9” uzyskała status Złotej. Drugi album krążka „X” stał się prawdziwym rarytasem dla wszystkich fanów i miłośników  zespołu, ponieważ pojawiły się na nim 3 piosenki nagrane w języku angielskim. Do tego momentu muzycy nie nagrywali swoich utworów w wersjach anglojęzycznych.

– Wydawnictwo „Ira Akustycznie Live DVD + CD”, będące zapisem koncertu, który odbył się w  październiku 2014 w Klubie Wytwórnia w Łodzi, zyskało status „Złotej Płyty”, a zespół tym razem pokazał delikatniejsze i bardziej liryczne oblicze, wykonując nowe, akustyczne aranżacje swoich przebojów.

12 płyt studyjnych, niezliczona ilość przebojów, tysiące koncertów to najkrótsze podsumowanie 35-letniej działalności zespołu. Niezmienna od lat charyzma i energia koncertowa stawia IRĘ w czołówce najbardziej lubianych polskich zespołów.

* Bilety jednodniowe w cenie:

10 zł / bilet normalny

8 zł / bilet ulgowy – przysługujący uczniom, studentom, dzieciom od lat 7, emerytom, rencistom, honorowym dawcom krwi, osobom niepełnosprawnym, po okazaniu ważnej legitymacji/odpowiedniego dokumentu, oraz przysługujący rodzicom wchodzącym na teren imprezy z dzieckiem /dziećmi lub rodzicowi wchodzącemu na teren imprezy z dziećmi (minimum 3 osoby)