Promocja tomiku poezji Joanny Pąk : “Światłocienie”

post
data publikacji: 05 listopada 2021

18.11.2021

Galeria biblioteki

godz. 17:00

nie
Organizator: Biblioteka

Zapraszamy na spotkanie autorskie Joanny Pąk połączone z promocją najnowszego tomiku poezji “Światłocienie”.

Joanna Pąk:

Mieszka w Świdniku. Tak pisze o sobie: „Od urodzenia jestem osobą niepełnosprawną z porażeniem mózgowym, mam niedowład kończyn górnych i dolnych. Nauczyłam się pisać nogą. Poezja jest moim drugim światem, do którego zawsze mogę uciec w chwilach samotności. W wierszach staram się ukazać wartość drugiego człowieka, głębię własnej duszy i wielkość ludzkich uczuć”. Pomimo choroby ukończyła szkołę podstawową, liceum oraz studia pedagogiczne na KUL. Debiutowała wierszem w książce pt. Cierpienie ma tysiąc twarzy (1988). Swoje wiersze publikowała w czasopismach, m.in. w: „Apostolstwo Chorych:”, „Jasna Góra”, „Echo Ojca Bernarda”, „Dyrektor Szkoły”, a także w biuletynie „Daj Szansę”. Jej utwory zostały zamieszczone w almanachu poetów Świdnika pt. Na surowym korzeniu (1993) oraz w almanachach: „A Duch wieje kędy chce”, Godzina dwudziesta pierwsza trzydzieści siedem (2006), Przestrzeń prawdy (2009). Wydała kilka tomików poezji: Kwiaty z Getsemani (1996), Miłość jest nadzieją (2003), W pałacu moich marzeń (2005), Wspólna droga (2006), Słowa zebrane z przestrzeni (2007), W cieniu Golgoty (2008), Pejzaże myśli rozproszonych (2009), Obok mnie (2013), Znamię (2013).

 

W Jesiennych Debiutach Poetyckich, organizowanych przez VIII LO w Lublinie, redakcję Kwartalnika Literackiego „Akcent”, Kawiarnię Artystyczną „Hades” oraz Fundację „Fuga Mundi”, Joanna Pąk została uhonorowana dwa razy główną nagrodą i tytułami „Talent Roku 2001″ i „Talent Roku 2003”. W 2007 roku otrzymała Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim organizowanym przez RSTK w Świdniku.

Od 2007 roku należy do Związku Literatów Polskich.

Została odznaczona brązowym Wawrzynem Literackim za całokształt dotychczasowej twórczości, medalem Prezydenta Miasta Lublina, medalem przyznanym przez burmistrza Świdnika „Amicus Civitatis – Przyjaciel Miasta”, wyróżniona tytułem Lady D. Regionu Lubelskiego w konkursie im. Krystyny Bochenek. 20 maja 2014 roku została odznaczona Medalem Prezydenta Miasta Lublina Krzysztofa Żuka za wieloletnią działalność społeczną oraz szczególne osiągnięcia literackie.

Poza twórczością poetycką ma też inne pasje. Lubi czytać książki o tematyce psychologicznej i z zakresu literatury pięknej. Z potrzeby serca współprowadzi stronę na Facebooku „Łam stereotypy – o sprawnych inaczej” (http://www.facebook.com/pages/Łam-stereotypy-o-sprawnych-inaczej/613452912014476). Prowadzi również wordpress: http://lamstereotypy.wordpress.com.

Swój blog ma również na portalu miejskim „Świdnik – wysokich lotów!” (http://www.swidnik.pl/strefa-swidnik/joanna-pak)

 

Adres e-mail: wypozyczalnia@bibliotekaswidnik.pl

 

Telefon kontaktowy: 51277753