Rocznica agresji sowieckiej na Polskę oraz światowy dzień Sybiraka

post
autor: sh data publikacji: 17 września 2020 kategoria: 2020 Archiwum SH

81 lat temu, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, łamiąc tym samym polsko-sowiecki pakt o nieagresji i realizując ustalenia tajnego protokołu Ribbentrop-Mołotow. W umowie pomiędzy Niemcami a ZSRR znalazł się zapis, który doprowadził do podziału Polski na dwie strefy wpływów. Granica między nimi miała w przybliżeniu przebiegać po linii rzek Narwi, Wisły i Sanu. Po dokonaniu przez ZSRR napaści na Polskę aresztowano ponad 200 tysięcy Polaków, w tym oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli RP zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Na Syberię wywieziono około 1 mln 350 tys. Polaków, zaś ok. 22,5 tys. oficerów i policjantów zamordowano w Katyniu, Charkowie i Twerze. Konsekwencją sojuszów dwóch totalitarnych państw był tzw. czwarty rozbiór Polski. Na kolejne kilkadziesiąt lat pozbawił naszą Ojczyznę niepodległości.

W oficjalnych uroczystościach wzięły udział władze miasta i powiatu, radni, kombatanci, seniorzy lotnictwa, uczniowie, przedszkolaki, a także przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń, klubów, harcerstwa oraz mieszkańcy. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu, na Grobie Nieznanego Żołnierza złożono kwiaty oraz zapalono znicze pamięci.

“17 września obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka, który przypada w rocznicę ataku Związku Radzieckiego na Polskę. W całym kraju wspominamy losy wszystkich, którzy zostali zesłani na Syberię. Szczególnie pamiętajmy, by cieszyć się wolnością. Aby to robić, musimy znać historię i trudną drogę naszego narodu. Zachowujmy i przekazujmy wspomnienie o wysiłku wielu pokoleń, których dziełem jest wolna i niepodległa Polska. To ważna lekcja, o której każdy z nas musi pamiętać” – mówił Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

autor: Agata Flisiak – Głos Świdnika

Poniżej fotorelacja z uroczystości: