Spektakl „Ja Kaspar” grupy Teatroterapia Lubelska

post
data publikacji: 27 czerwca 2022

02.07.2022

Plac Konstytucji 3 Maja

godz. 20:45

wstęp wolny
Organizator: MOK Świdnik

Wydarzenie odbędzie się w ramach “II Świdnickiej Nocy Kultury”.

„Kaspar Hauser” Petera Handkego jest jedną z najwybitniejszych sztuk – czy też anty-sztuk austriackiego dramatopisarza, która nie pokazuje jak JEST NAPRAWDĘ czy BYŁO NAPRAWDĘ z Kaparem Hauserem, ale CO JEST MOŻLIWE z kimś.

Reżyser Łukasz Witt-Michałowski w spektaklu „Ja Kaspar” odnosi się do wzbudzającej zainteresowanie do dziś – legendarnej postaci Kaspara Hausera – człowieka o nieustalonej tożsamości, który 26 maja 1828 roku pojawił się w tajemniczych okolicznościach na ulicach Norymbergii, i którego okrzyknięto „sierotą Europy”.

Osoba Kaspara Hausera jako analogu do osób wywodzących się z płaszczyzn i przestrzeni (nie)znanych i (nie)chętnych widzowi (nie)przypadkowemu staje się w spektaklu Witt-Michałowskiego protagonistą między światami kultury i natury współczesnych Kasparów.

Dokonując – w laboratorium Teatru, wariacji wokół jednego ważnego w sztuce Handkego zdania „Chcę stać się taki, jaki był kiedyś ktoś inny” wypowiadanego przez Kaspara i resztę Kasparów – Łukasz Witt-Michałowski tworzy osobiste historie aktorów: szczere i prostolinijne ale – będące w zamierzonej opozycji wobec wyrachowania i wyrafinowania reżysera tworzącego aktora istniejącego tylko na zewnątrz.

Maria Pietrusza-Budzyńska

Spektakl inspirowany sztuką Petera Handkiego „Kaspar Hauser” z 1967 roku i filmem Wernera Herzoga „Zagadka Kaspara Hausera” z 1974 roku.

 

Adaptacja i reżyseria: Łukasz Witt-Michałowski Scenografia i kostiumy: Maria Pietrusza-Budzyńska Ilustracja muzyczna i realizacja dźwięku: Piotr Kiliański

Obsada: Kaspar – Adam Organista – aktor Teatru Jana Ch. Andersena

Reszta Kasparów z Teatroterapii Lubelskiej: Anna Berejowska, Michał Dziedzic, Mariola Fus, Norbert Góźdź, Agnieszka Kmieć, Ewelina Korzeniowska, Mariusz Mąka, Dominika Mendel, Anna Mikusz, Michał Piędzia, Ernest Pilipczuk, Adam Saran, Anna Siwko, Sylwester Sławacki, Andrzej Strumpf, Bożena Ufniarz, Michał Wilczyński, Michał Wołoszyn, Aleksandra Ziemba, Natalia Zając

Obsługa przedstawienia: zespół pracowników i uczestników Teatroterapii Lubelskiej

Oświetlenie: Marcin Rękas

WordPress PopUp Plugin