Świdnicka Scena Poetycka

post
data publikacji: 07 czerwca 2022

08.06.2022

Zaułek Poetów/Galeria Biblioteki

godz. 15:20

wstęp wolny
Organizator: Biblioteka

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Anny Kamieńskiej w Świdniku zaprasza na festiwal poezji „Świdnicka Scena Poetycka”, który jest kontynuacją Lubelskiego Festiwalu Miasto Poezji.

Celem wydarzenia jest szeroko rozumiana promocja poezji i literatury oraz popularyzacja mody na czytanie. Zależy nam, by zachęcić zarówno młodych, jak i starsze osoby, do kontaktu z wartościowymi utworami. Dzięki Świdnickiej Scenie Poetyckiej będziemy na nowo kształtować pozytywny wizerunek książki i czytelnictwa.

 

Na trzecią edycję Festiwalu składają się spotkania z prelegentami, poetami i muzykami. Swoją twórczość zaprezentują znani poeci wprowadzając współczesne wiersze w nowe przestrzenie i sposoby funkcjonowania.

W tym roku trudno o poezji mówić bez kontekstu prowadzonej przez Rosję wojny w Ukrainie, dlatego na festiwalu wybrzmią wiersze ukraińskich twórców starszego i młodszego pokolenia. Wykład o poezji ukraińskiej wygłosi Andrzej Wiśnioch. Te wydarzenia są wyrazem solidarności z Ukrainą.

Program:

8 czerwca

15.20 –  rozpoczęcie

15.30 – wybór poezji Don Adalberto –  ks. Wojciech Zasada, kapelan szpitala i  biblioteki, poeta

16.00 – Co wiemy o poezji ukraińskiej? wykład wygłosi Andrzej Wiśnioch, prezes świdnickiej grupy teatralnej „Teatr drogi”

16.40 – Kolumb i spółka

Andrzej Samborski – twórca krótkich form literackich, śpiewający poeta, tworzący teksty własnych piosenek, oraz tłumacz poezji

Piotr Czyżowski – gra na mandolinie i gitarze. prowadzi zespół „los centauros” (folk andyjski oraz szeroko rozumiana muzyka.

 

9 czerwca

15.00 – Beata Golacik –  poetka, nauczycielka. wiersze publikuje pod pseudonimem Kalina Kowalska

15.30 – Joanna Pąk – poetka, felietonistka. wiersze zaprezentują studentki zespołu literackiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

16.00 – „Poezja naszych sąsiadów. Ukraina – życie za miedzą” występują: grupa literacka Metafora ( Edyta Smus, Małgorzata Mazurek, Grażyna Amrosz- Łomnicka, Karol Gibuła)

17.00 – Aleksander Shaul Rozenfeld – pasjonat, poeta, felietonista, artysta. przez ponad dwa lata  służył  w siłach obronnych Izraela; spotkanie liryczne połączone z wernisażem wystawy; miejsce spotkania: galeria biblioteki.

 

Spotkania odbędą się w „Zaułku Poetów”-  skwer obok biblioteki.

Wstęp wolny.

Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Adres e-mail: wypozyczalnia@bibliotekaswidnik.pl

Telefon kontaktowy: 512777553

Przejdź do treści