ŚWIDNICKIE SPACERY 2013

post
data publikacji: 13 kwietnia 2017

26.02.2013

godz. 10:00

Organizator:

Mija 31. rocznica wielkiego protestacyjnego happeningu, który połączył mieszkańców Świdnika. Akcja przeciwko kłamstwom komunistycznej propagandy wzbudziła podziw w całej Polsce.
W lutym 1982 roku, świdniczanie całymi rodzinami wychodzili z domów w porze nadawania głównego wydania Dziennika Telewizyjnego, który zaczynał się o godz. 19.30. Mieszkańcy bloków przy głównej arterii miasta, wystawiali przodem do okna włączone telewizory i zapalali świece. Był to znak protestu przeciw kłamstwom propagandy władz stanu wojennego. Po kilku dniach akcja rozwinęła się, gromadząc parotysięczne tłumy. Nie umknęło to uwadze ówczesnej władzy. Aby ukarać mieszkańców Świdnika, wprowadzono wcześniejszą godzinę milicyjną, zawieszono planowane imprezy sportowe i kulturalne, zdarzały się również aresztowania i wywózki. W ślad za świdniczanami poszli mieszkańcy Lublina. Potem podobną akcję zorganizowano w Puławach, a następnie na terenie innych miast.
Spacery były ewenementem na skalę całego kraju. Za tę postawę, społeczność Świdnika, otrzymała w 1982 roku prestiżową nagrodę nielegalnej Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność”.
W związku z organizacją 31 rocznicy “Świdnickich Spacerów”, zapraszamy na uroczyste obchody, które odbędą się 26.02.2013 r. na placu Konstytucji 3 Maja w Świdniku. Przygotowaliśmy część oficjalną, happening historyczny oraz multimedialny spektakl teatralny.
– Głównym filarem przedstawienia są wywiady przeprowadzone z mieszkańcami Świdnika. Poprzez połączenie filmów, muzyki oraz wyjątkowych animacji przygotowanych przez Pawła Łuciuka, chcemy przywrócić wspomnienia tamtych dni. Spektakl kierujemy przede wszystkim do młodych ludzi. Chcemy pokazać ważne wydarzenia z historii ich miasta. Historii, której często nie znają – tłumaczy Magdalena Mazurek – Chlebuś, reżyser spektaklu.

Program:
10:00 – Złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia “Świdnickich Spacerów”,

10:20 – Happening historyczny przygotowany przez grupę rekonstrukcji historycznych
(plac Konstytucji 3 Maja). Przejście do “Strefy Sztuki” (Galeria Venus, IIp.),

18:00 – Przywitanie przybyłych gości, spektakl multimedialny “Świdnickie Spacery” w reż. Magdaleny Mazurek-Chlebuś.

Skip to content