Tradycja czytania

post
autor: sh data publikacji: 20 października 2017 kategoria: 2017 Archiwum SH

Czy w dobie komputerów , tabletów, smarfonów i internetu, czytanie książek ma jeszcze szansę? Tak, pod warunkiem, że miłość do papierowych egzemplarzy narodzi się w bardzo młodym wieku. A tak może się zdarzyć, jeśli trafimy do biblioteki z działem książek dla dzieci.
Takie właśnie miejsce obchodzi dzisiaj 61. urodziny. Mowa jest o dziecięcej wypożyczalni Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Anny Kamieńskiej w Świdniku. Powstała 20 października 1956 roku, rok później niż dział dla dorosłych. Pierwsze książki dzieci zabierały do domu z dziecięcej świetlicy WSK przy ul. Tuwima. Kto ze świdniczan nie pamięta pani Józefy Krzymowskiej, od 1963 roku szefowej miejskiej biblioteki? Jej troska o młodych czytelników, przeszła do świdnickiej legendy.
To dzięki staraniom J. Krzymowskiej, w czytelni biblioteki, kolejne roczniki świdniczan mogły odrabiać lekcje, słuchać bajek czy po prostu czytać. Wycieczki, występy teatrzyku kukiełkowego, pracownia plastyczna czy grupy młodych ludzi przygotowujących się do konkursów z różnych dziedzin – to także jej zasługa. Stąd wysoka ranga świdnickiej placówki – czytelnia dziecięca była najlepszą w powiecie lubelskim.

Życzymy Wam samych dobrych tutułów pod ręką 😉

Źródło: www.historia.swidnik.net
Zdjęcie: www.bibliotekaswidnik.pl

Skip to content