Worek z farbami – skarb Stanisława Koguciuka

Galeria "Za szybą"

wstęp wolny
Organizator: MOK Świdnik

Worek z farbami –skarb Stanisława Koguciuka to projekt z zakresu twórczości ludowej popularyzujący dzieła znanego, współczesnego artysty ludowego z ziemi chełmskiej – Stanisława Koguciuka. Głównym celem projektu jest ukazanie dorobku kulturowego oraz wzmacnianie lokalnej tożsamości kulturowej związanej ze spuścizną Stanisława Koguciuka.

Podczas finisażu wystawy zaplanowanego na 30.09 wyświetlana zostanie animacja multimedialna ukazująca dorobek artysty.

Stanisław Koguciuk to jeden z ostatnich autentycznych malarzy ludowych., co podkreślają zgodnie kolekcjonerzy i krytycy sztuki ludowej, etnografowie oraz amatorzy malarstwa naiwnego. Niektórzy badacze przypisują mu miano artysty naiwnego (prymitywnego), inni nazywają go malarzem ludowym, ale są też i tacy, którzy próbują znaleźć w jego pracach elementy zarówno jednego, jak i drugiego nurtu tej dziedziny twórczości plastycznej. Jedno jest pewne. Stanisław Koguciuk był jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych współczesnych twórców ludowych. Sam podkreślał, że malowanie to całe jego życie, że gdyby dostał do wyboru worek ze złotem i worek z farbami, to na pewno wybrałby farby…Rzeczywiście malarstwo wypełniało całe życie tego bardzo skromnego i niezwykle pracowitego artysty. W ciągu swojej niespełna pięćdziesięcioletniej działalności artystycznej namalował ponad dwadzieścia tysięcy obrazów. Malował z wyobraźni, głównie na wystawy, na konkursy tematyczne, dla kolekcjonerów i zwykłych klientów, od których zamówienia zapisywał na kartkach podczas targów i jarmarków, a gotowe, jeszcze mokre, prace wysyłał pocztą.

Urodził się 1 maja 1933 roku na Wołyniu w miejscowości Jankowce (obecnie Ukraina). Przygodę z malarstwem rozpoczął jednak dopiero pod koniec lat sześćdziesiątych. Jego pierwsze prace powstawały na rękawach obciętych od koszuli, sprzedawał je na targu w Chełmie. Po latach z niepohamowaną radością, ale i z pewną wdzięcznością opowiadał o kilkuletniej dziewczynce, której uwagę przykuł stojący między warzywami namalowany pejzaż, który chwilę później otrzymała od autora w prezencie. Stała się ona tym samym pierwszym krytykiem jego twórczości, inspirując go do dalszej pracy. Od tego momentu artysta postanowił doskonalić swój warsztat.