Zaczęło się w Świdniku – 40 rocznica Świdnickiego Lipca

post
autor: sh data publikacji: 07 lipca 2020 kategoria: 2020 Archiwum SH

8 lipca 1980 r. – ta data zapadnie w pamięć na zawsze. Tego dnia, który  wyglądał z pozoru jak każdy inny rozpoczęły się strajki przeciwko rządom władz komunistycznych w Polsce. Nikt nie przypuszczał, że ten zwykły dzień pracy, po którym pracownicy powinni wrócić do domowych i rodzinnych obowiązków przyczyni się do przemian społeczno – politycznych w naszym kraju.

1 lipca 1980 r. władze PRL w ramach rządowego programu oszczędnościowego wprowadziły „po cichu” podwyżkę cen żywności. Wpłynęło to także na wzrost cen w zakładowym bufecie, co stało się impulsem do rozpoczęcia strajku w WSK Świdnik. Pracownicy bez względu na wykonywany zawód, czy staż pracy, pochodzenie i wykształcenie stanęli ramię w ramię mając odwagę upomnieć się o swoją godność i prawa pracownicze.

Zapraszamy na wystawę plenerową przygotowaną przez IPN Oddział w Lublinie  pt. Tu rodziła się „Solidarność”, która upamiętnia wydarzenia lipca i sierpnia 1980 roku. Autorzy ekspozycji podkreślają, że wydarzenia w Świdniku zapoczątkowały strajki w całej Polsce.

W naszym mieście wystawę, która znajduje się na placu Konstytucji 3 maja możecie oglądać do 10 lipca, a od 13 lipca będzie prezentowana w Lublinie, natomiast od 14 sierpnia w Puławach.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z 40 obchodów Świdnickiego Lipca  –> LINK <–