Radio Solidarność na antenie
Miejsce: ściana bloku przy skrzyżowaniu ulic Jana Kochanowskiego i Niepodległości
Autor: Paweł Kasperek
Postać próbującą, mimo prześladowań, nadać audycję, przedstawia kolejny świdnicki mural. Kadr zastąpił rysunek, upamiętniający tę samą historię, czyli pojawienie się Radia Solidarność Świdnik.
Inicjatorem pomysłu jest miasto, zaś autorem pracy Paweł Kasperek, który od kilku lat współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Kultury przy projekcie „Kadry Świdnika”.
Kadr upamiętnia Radio Solidarność Świdnik, które działało 5 lat – od 1983 do 1988 roku. Mimo prześladowań ze strony Służby Bezpieczeństwa i aresztowań, nadało ponad 40 audycji. Ogromną niespodzianką i zaskoczeniem, zarówno dla świdniczan, jak i Służby Bezpieczeństwa, było nadanie audycji solidarnościowej w 2 programie TVP. 14 lutego 1984 roku, po godz. 20.00, podczas transmitowanego z Moskwy pogrzebu Jurija Andropowa, widzowie zamiast Konstantina Czernienki, przemawiającego nad trumną, usłyszeli: „Tu radio Solidarność”. Audycja informowała o aresztowaniach działaczy „Solidarności” i innych represjach w Świdniku. Wzywała też załogę WSK do gotowości strajkowej. Była słyszalna również na przedmieściach Lublina.
Tekst: Sandra Rutkowska