O nas

Strefa w pigułce

Początki Strefy Historii sięgają czerwca 2011 roku. Wtedy zapadła decyzja o jej utworzeniu i oparciu na pięciu filarach świdnickiej tożsamości: tradycji motoryzacyjnych i kultowym motocyklu WSK, tradycji lotniczych, świdnickicm lipcu, historii FKS Avia Świdnik oraz życiu społecznym w epoce PRL.

Przez dotychczasowe cztery lata, w ramach funkcjonowania Strefy Historii, zorganizowaliśmy szereg imprez poświęconych dziejom naszego miasta. Były to wystawy czasowe, pokazy filmów i fotografii, a także wieczory autorskie i turnieje gier planszowych, prelekcje, wykłady i pogadanki.

Upamiętniamy również wydarzenia związane ze Świdnickimi Spacerami oraz Świdnickim Lipcem, organizując happeningi, koncerty, spotkania z bohaterami tych wydarzeń. Przy okazji obchodów ważnych rocznic przygotowujemy zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Po roku funkcjonowania nawiązaliśmy współpracę z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN”. W ramach naszej działalności zajmujemy się również gromadzeniem pamiątek przekazanych nam przez mieszkańców Świdnika, dygitalizowaniem ich i eksponowaniem.

Strefa Historii uroczyście zainaugurowała swoją działalność 7 września 2013, wernisażem wystawy “Świdnik – miasto wolności i marzeń”. Siedziba strefy znajduje się w Galerii Venus na II piętrze, przy ul. Kard. S. Wyszyńskiego 17.

Honorowym patronatem objęli nas: Muzeum Lubelskie na Zamku, portal historia.org. Podpisaliśmy też porozumienie o wzajemnej współpracy z IPN oddział w Lublinie.