Oferta edukacyjna

Lekcje w Strefie Historii

STREFA HISTORII
WYSZYŃSKIEGO 17 (GALERIA VENUS, II P.)
21-040 ŚWIDNIK 

GODZINY OTWARCIA:

PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK: 8 – 16

WSTĘP WOLNY !!!!

 

 

Strefa historii serdecznie zaprasza na zajęcia dydaktyczne poświęcone, historii Świdnika i ludziom z nim związanych, oraz tradycjom lotniczym i motoryzacyjnym.  Przygotowaliśmy bloki tematyczne skierowane do odbiorców w różnym wieku:

Przedszkola/klasy I-III szkoły podstawowej

Blok lotniczyMechaniczne ptaki i owady

Dzieci dowiedzą się co lata w przyrodzie, poznają maszyny latające wytworzone przez człowieka; dowiedzą się co czyni Świdnik miastem lotniczym i zapoznają się z sylwetkami ludzi związanych ze świdnickimi tradycjami lotniczymi. Sprawdzą, dlaczego wznosi się  szybowiec i dlaczego spadochron pozwala bezpiecznie wylądować na ziemi.  Korzystać będą z pomocy w formie prostych papierowych modeli oraz multimediów.

Czas zajęć 70 minut.

Blok motocyklowyJednośladem na wycieczkę

Dzieci zapoznają się z  budową motocykla, dowiedzą się co odróżnia motocykl od innych pojazdów i poznają historię motocykla WSK. W bloku wykorzystane zostaną pomoce w formie kolorowanek, puzzli, wycinanek oraz krótkich filmów i prezentacji multimedialnych. Dzieci mogą także zagrać w gry planszowe z epoki.

Czas zajęć 70 minut.

Klasy IV-VI szkoły podstawowej

 blok lotniczyW przestworzach

Dzieci poznają lotnicze tradycje Świdnika (począwszy od szkoły pilotów L.O.P.P.) i sylwetki ludzi z nimi związanych, obejrzą fragmenty filmu z produkcji lotniczej w PZL-Świdnik oraz dowiedzą się, jak powstaje śmigłowiec i do jakich celów może być wykorzystywany. Uczniowie stworzą też samolot z papieru oraz wezmą udział w lotniczym konkursie.

Czas zajęć 80 minut.

Blok motocyklowyPrzygoda z wueską

Młodzież zapozna się z historią WSK PZL Świdnik. Zobaczy egzemplarze motocykli zgromadzonych w Strefie oraz  nauczy się rozpoznawać ich modele. Zapozna się także z działalnością biura konstrukcyjnego, w którym konstruktorzy pracowali nad nowymi modelami motocykli. Młodzież sprawdzi, jakie osiągnięcia mieli zawodnicy sekcji motorowej Avii i czym różnił się motocykl krosowy od szosowego. Jest także możliwość spotkania z miłośnikiem motocykli WSK, dawnym zawodnikiem klubu czy mechanikiem-konstruktorem.

Czas zajęć 80 minut.

Klasy VI-VIII szkoły podstawowej/ szkoły ponadpodstawowe

Solidarny Świdnik

Przypomnienie tradycji wolnościowej Świdnika. Przypomnienie historii PRL i realiów życia w socjalistycznym państwie. Przedstawienie historii powstania Świdnika i powodów, które ukształtowały postawy jego mieszkańców. Zaprezentowanie sylwetek działaczy opozycji antykomunistycznej w latach 70-tych oraz Solidarności lat 80-tych. Pokazanie, jak doszło do protestów w lipcu 1980 roku, jak przebiegał stan wojenny oraz w jaki sposób protestowali świdniczanie w odpowiedzi na propagandę PRL. W czasie zajęć zostaną pokazane fragmenty filmów o działaczach opozycyjnych ze Świdnika; jest także możliwość przygotowania spotkania z działaczami Solidarności czy mieszkańcami pamiętającymi tamte wydarzenia.

Czas zajęć 90 min.

Radio Solidarność na antenie!

Przedstawienie historii Radia Solidarność Świdnik, które w stanie wojennym nadawało nielegalne audycje na kanale telewizyjnym. Podstawą do rozmów o działalności świdniczan jest film „Hakerzy Solidarności” w reż. P. Linkowskiego z 2016 roku.

Czas zajęć 90 min.

Śladem świdnickich spacerów

Spotkanie młodzieży z  historią lat 80-tych. Podstawę  do rozmów o przeszłości, o postawach i wyborach Polaków, jest jeden z filmów dokumentalnych: Pauliny Niezbeckiej i Jakuba Boczkowskiego „Fenomen Spacerów”, Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków: „Spacerem po wolności”, Pawła Łuciuka „Świdnickie Spacery”. Dodatkowo, zwiedzanie centrum zarządzania kryzysowego z epoki, obejrzenie zbiorów dokumentów oraz wyposażenia  sił ZOMO.

Czas zajęć 90 min.

Organizujemy także indywidualne, kierowane spotkania dla grup. Realizujemy tematy wiązane z historią Świdnika i Polski w okresie PRL i trwania stanu wojennego. Mamy ofertę dla grup zwiedzających powiat świdnicki, miłośników lotnictwa i motoryzacji oraz wszystkich tych, którzy chcą wiedzieć więcej  o przeszłości. Wystarczy zadzwonić do nas lub napisać mail w celu umówienia terminu spotkania.

Ze względu na usytuowanie Strefy Historii w galerii handlowej przypominamy, że dla grup istnieje możliwość zwiedzenia naszego muzeum w sobotę. Niestety, nie pracujemy w niedziele.

Na zajęcia prosimy zapisywać się telefonicznie lub mailowo.

Tel.  603 644 806,  81 745 04 10

E-mail: justynakowalczyk@mok.swidnik.pl   modelarnia@mok.swidnik.pl 

Skip to content