Wytrwać do końca…

post
autor: sh data publikacji: 02 marca 2023 kategoria: Aktualności SH
1 marca obchodzimy święto ustanowione w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Uchwalona przez Sejm w 2011 r. ustawa była jedną z ostatnich inicjatyw legislacyjnych śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Data święta ma swoje uzasadnienie historyczne. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie władze komunistyczne dokonały egzekucji przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji, która od 1945 r. kontynuowała dzieło Armii Krajowej. Pomysłodawcą wyznaczenia tego właśnie dnia jako daty święta był śp. Janusz Kurtyka, prezes IPN w latach 2005-2010. W marcu 2001 r. Sejm III kadencji przyjął uchwałę, w której oddał hołd poległym, pomordowanym i prześladowanym członkom WiN.
Świdnik tradycyjnie włączył się w ogólnopolskie obchody tego święta. Przedstawiciele władz samorządowych oraz świdnickich instytucji i stowarzyszeń złożyli kwiaty przy pomniku poświęconym sierżantowi Józefowi Franczakowi ps. Laluś, znajdującym się przy rondzie im. Żołnierzy Wyklętych. Podczas uroczystości została również wmurowana kapsuła z ziemią z miejsc walk i męczeństwa polskich patriotów.
W ramach świdnickich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w holu głównym kina Lot można obejrzeć wystawę Instytutu Pamięci Narodowej pt. Bracia Niezłomni. Leon Taraszkiewicz „Jastrząb”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”. Ekspozycja będzie dostępna od 1 do 5 marca, wstęp wolny.
Skip to content