100 lat Panie Ryszardzie!

post
autor: sh data publikacji: 17 maja 2017 kategoria: 2017 Archiwum SH

Ryszard Kasperek, pilot, instruktor i sędzia lotniczy, członek lotniczego Klanu Kasperków, obchodzi dziś 86 urodziny.

Urodził się 17 maja 1931 r. w miejscowości Niemce k. Lublina. Wybuch wojny przerwał jego naukę w szkole na kilka lat. Po wojnie kontynuował kształcenie. Po skończeniu szkoły podstawowej uczęszczał do Gimnazjum Mechanicznym w Lublinie, a następnie do tamtejszego Liceum Mechanicznego. Brał udział w zajęciach prowadzonych przez Mieczysława Opalińskiego w Modelarni Wojewódzkiej. Pracę zawodową rozpoczął w lubelskim oddziale Ligi Lotniczej. Kolejnym etapem w jego podniebnej edukacji była Szkoła Szybowcowa w Polichnie.
Lata 1951-1954 to służba wojskowa, początkowo w Technicznej Szkole Wojsk Lotniczych w Zamościu, a następnie w stołecznym pułku lotniczym. Od 1954 r. pracował w Aeroklubie Robotniczym w Świdniku. Najpierw jako szef techniczny, później jako pilot, a od 1963 r. jako instruktor samolotowy. W zakładzie WSK PZL-Świdnik pracował jako starszy kontroler (1961-1976).
W 1977 r. Ryszard Kasperek uzyskał uprawnienia instruktorskie do wykonywania lotów na śmigłowcach. Lata 1976-1980 to wyjazdy – a właściwie wyloty – zagraniczne i praca jako pilot „agro” w takich krajach jak Libia, Egipt, Sudan, Nigeria, Kamerun, Czechosłowacja. Od 1978 r. pracował w WSK jako pilot i instruktor. Długa także jest lista jego lotniczych osiągnięć sportowych.

W roku 1996 Ryszard Kasperek przeszedł na emeryturę, ale nie rozstał się z lotnictwem. Jako sędzia brał udział w najważniejszych zawodach samolotowych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Obecnie jest członkiem Klubu Seniorów Lotnictwa w Świdniku.

Żródło: www.historia.swidnik.net

Skip to content