Kultowa WueSKa

post
autor: sh data publikacji: 10 maja 2017 kategoria: 2013-2016 Archiwum SH

25 kwietnia, o godz. 19.00, w Centrum Kultury, al. Lotników Polskich 24, odbędzie się premiera filmu „Kultowa Wueska”. To kolejny, po „Fenomenie Spacerów”, dokument upamiętniający niezwykłą historię Świdnika i jego mieszkańców. W 1954 roku z taśmy montażowej świdnickiej fabryki zjechał pierwszy jednoślad.

O wueskach śpiewano piosenki, odbywano na nich podróże dookoła świata, zdobywano na nich tytuły mistrzów Polski i świata. W „Kultowej Wuesce” ukazana została historia produkcji świdnickich motocykli, prototypów, które nie weszły do seryjnej produkcji oraz zawodników Klubu Fabrycznego Avia. W dokumencie pokazujemy również, jak doszło do powstania, między innymi, Moto Strefy, Strefy Historii oraz AK1 – Świdnickiego Klubu Miłośników Techniki, których zadaniem jest upamiętnianie wueski. W filmie pojawią się: konstruktorzy, pracownicy WSK PZL-Świdnik, kierowcy testowi oraz twórcy instytucji upamiętniających świdnicką myśl motoryzacyjną. Nie zabraknie również wypowiedzi mistrzów sportu, między innymi, Eugeniusza Rechula, Zbigniewa Matysiaka, Jana Kopiela, Stanisława Grzesia, Krzysztofa Serwina.
Autorami filmu są Paulina Niezbecka i Jakub Boczkowski, a wyprodukował go Miejski Ośrodek Kultury. Zapraszamy na pokaz, wstęp wolny.