Lotnicza parafia na Adampolu

post
autor: sh data publikacji: 19 czerwca 2017 kategoria: 2017 Archiwum SH

Ponad 10 lat trwały starania o utworzenie parafii na Adampolu. W końcu, w lipcu 1989 roku, zakupiono działkę pod budowę świątyni. Proboszczem nowopowstałej parafii został ks. Tadeusz Nowak. Dekret jej erygowania wydano 12 lipca 1990 roku. Dwa lata później rozpoczęto prace ziemne przy budowie kościoła, zaprojektowanego przez architekta Andrzeja Własa.
4 czerwca 2000 roku ks. abp. Józef Życiński dokonał Dedykacji kościoła (konsekracji świątyni), której patronem został św. Józef. Świątynia otwarła podwoje dla wiernych w Roku Wielkiego Jubileuszu. Na jej proboszcza powołano ks. Krzysztofa Czerwińskiego.
Adampolska parafia jest najmniejsza w Świdniku. Taką też ma świątynię. Jej wnętrze jest kameralne, sprzyjające skupieniu i modlitwie. Ołtarz odzwierciedla słowa Ewangelii “Ja jestem bramą, jeżeli ktoś wejdzie przeze mnie, będzie zbawiony”. Po prawej stronie ołtarza, w wykuszu, stoi drewniana figura św. Józefa z dzieciątkiem na ręku, wyrzeźbiona w lipowym drewnie przez artystę z Podhala.
Przy świątyni znajduje się kaplica poświęcona ludziom lotnictwa, której wybudowanie było odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania mieszkańców Świdnika, od lat ściśle wiązanych z tą branżą. Lotnicza gapa wita przybywających do kaplicy Rodziny Lotniczej, a w jej środku zawisło śmigło oraz tablica, z wiele mówiącym napisem: “Ptakom podobni tu mamy swoje gniazdo”. Od 2007 roku w kaplicy znajduje się figura Matki Bożej Loretańskiej – patronki wszystkich podróżujących w powietrzu.

Źródło: Głos Świdnika 2000, nr 21
Zdjęcie: A. Wójcik

Skip to content