Mistrz rajdowy

post
autor: sh data publikacji: 27 czerwca 2017 kategoria: 2017 Archiwum SH

Trzy lata temu, 26 czerwca 2014 roku, odszedł jeden z najwybitniejszych zawodników w historii polskiego sportu motorowego – Remigiusz Jan Szczerbakiewicz.
Urodził się w Warszawie. Po wojnie losy rzuciły Go do Lubania Śląskiego, z którego wraz ze starszym bratem Romanem (zmarł w 2004 roku) trafili „za pracą” do Świdnika. Obaj pasjonaci sportów motorowych, szybko zaczęli startować – najpierw w świdnickiej Stali, przemianowanej następnie na Avię. Pozostali temu klubowi wierni do końca przygody ze sportem.
Remigiusz Szczerbakiewicz był znakomitym rajdowcem. W swojej karierze wywalczył aż 27 razy tytuł mistrza Polski w rajdach obserwowanych, szybkich i w motocrossie. Zdobył sześć złotych medali MŚ. Czterokrotnie triumfował też w Międzynarodowym Rajdzie Tatrzańskim. Ponadto aż 11 razy Polski Związek Motorowy uznał Go za najlepszego i najwszechstronniejszego rajdowca Polski. Brał udział także w wyścigach ulicznych. Przez wiele lat był podporą reprezentacji naszego kraju i odnosił sukcesy na trasach europejskich, a także w USA. Trzykrotnie wygrał plebiscyt “Kuriera Lubelskiego” na najpopularniejszego sportowca Lubelszczyzny. Otrzymał także tytuł Zasłużonego Mistrza Sportu.
Kariera sportowa Remigiusza Szczerbakiewicz trwała ponad 20 lat. Największe sukcesy odnosił w latach 60. i 70. XX wieku. Po zakończeniu kariery wyjechał na wiele lat do USA, gdzie mieszkał w okolicach Chicago. Potem jednak wrócił do kraju. W listopadzie 2012 r. został uhonorowany przez burmistrza Świdnika medalem Amicus Civitatis – Przyjaciel Miasta.
Żegnany przez kolegów i sympatyków, został pochowany w Lublinie, na cmentarzu przy ulicy Unickiej.

Źródło: www. sport.pl, www.historia.swidnik.net.
Zdjęcie: www.historia.swidnik.net.