Projekt “Gra o Świdnik”

post
autor: sh data publikacji: 09 maja 2017 kategoria: 2013-2016 Archiwum SH

To będą pracowite miesiące dla Strefy Historii. Do końca listopada odbywać się będą zajęcia edukacyjne poświęcone wydarzeniom lipca 1980r., zorganizowana zostanie też wycieczka do warszawskich muzeów, a wśród eksponatów pojawią się nowe pamiątki. W połowie października w Strefie Historii rozpoczął się także prawdziwy bój o Świdnik.

– Celem projektu jest zapoznanie młodzieży z historią miasta, w kreatywny i ciekawy dla nich sposób. Przez najbliższe 6 miesięcy reprezentacje szkół będą realizować zadania. Każde z nich poprzedzą warsztaty z osobami działającymi w mediach i szeroko pojętej kulturze: dziennikarzami, reżyserami teatralnymi, operatorami kamery, fotografami, pracownikami biblioteki – mówi Karol Falenta, pracownik Strefy Historii MOK.

Drużyny I LO, II LO, PCEZ oraz ZS nr 1 pierwsze warsztaty – filmowe, mają już za sobą. Uczniowie przygotowali scenariusze, według których nakręcą jednominutowe filmy o Świdniku. Nauczyli się także, jak pracować na planie oraz na co zwracać uwagę podczas montażu, by film był ciekawy dla widzów. Filmowe realizacje młodzieży poznamy już w listopadzie, kiedy zakończy się pierwszy etap “Gry o Świdnik”. Kolejne zadanie będzie polegało na odnalezieniu miejsca z archiwalnej fotografii Świdnika i pokazaniu, jak wygląda współcześnie. Wykonane podczas zadania zdjęci, zostaną wyeksponowanie w Strefie Historii w ramach kącika wystawienniczego „Było sobie miasto”.