Replika RWD-8 powstaje w Świdniku

post
autor: sh data publikacji: 28 kwietnia 2020 kategoria: 2020 Archiwum SH

Miłośnikom lotnictwa dobrze znane są repliki samolotów, wychodzące spod ręki Henryka Wickiego. W jego świdnickim warsztacie były już “wskrzeszane” na zamówienie Politechniki Poznańskiej Fokkery, teraz zmierzają do końca prace nad repliką RWD-8. To “bohater” świdnickiej Cywilnej Szkoły Pilotów L.O.P.P, na którym w latach 30-tych uczyli się latać w kursanci szkoły.
Właści­ciel  warsztatu zapewnia, że powstający samolot nie będzie znacznie odbiegał od oryginału. Przyznaje jednak, że 100% wierność jest niemożliwa. Chodzi przecież nie tylko o wygląd, ale przede wszystkim o parametry techniczne. Tworzony samolot ma latać tak samo sprawnie i bezpiecznie, jak czyniły to oryginały pod koniec lat 30-tych. Jak głosiła jedna ze szkolnych opowieści, pewien pilotów opanował sterowanie maszyną w jeden dzień.

Strefa Historii ma też swój udział w pracach na repliką RWD-8. Pomagaliśmy dopasować malowanie maszyny, doradzając w sprawach stosowanej kolorystyki przedwojennych samolotów wojskowych i cywilnych.

Pierwsze obloty repliki RWD-8 przewidywane są pod koniec wakacji 2020 roku.

O postępach prac będziemy informować.