Siatkarz na medal

post
autor: sh data publikacji: 02 czerwca 2017 kategoria: 2017 Archiwum SH

2 czerwca 1956 roku w Świdniku urodził się Lech Łasko.
Któż z interesujących się sportem nie pamięta złotej drużyny Huberta Wagnera z Montrealu (1976)? Do niej właśnie należał Łasko – ps. “Kreska”, absolwent miejscowego Technikum Mechanicznego, czołowy siatkarz (197 cm, 88 kg), trener.
W jednym z wywiadów powiedział: – W VII klasie trener Wójtowicz zbierał „pospolite ruszenie” na utworzenie sekcji młodzieżowej w Avii Świdnik. I tak zaczęła się moja kariera sportowa.
Był jednym z najlepszych atakujących i blokujących zawodników w historii polskiej siatkówki. W 1982 roku otrzymał tytuł najlepszego siatkarza w klasyfikacji „PS”.
Reprezentował barwy narodowe 261 razy w latach 1975-1984. Wraz z kolegami z siatkarskiej drużyny narodowej był czterokrotnym wicemistrzem Europy w tej dyscyplinie.
Występował w takich zespołach jak: Start Lublin, Avia Świdnik i Gwardia Wrocław. Ze świdnicką Avią zdobył w 1976 roku brązowy medal w Mistrzostwach Polski.
Po zakończeniu kariery sportowej w kraju wyjechał do Włoch. Grał tam w Dipo Vimercate, a w 1987 roku zakończył przygodę ze sportem. Jego syn był reprezentantem Włoch w siatkówce.

Źródło: www.olimpijski.pl, www.historia.swidnik.net.
Zdjęcie: www.kurierlubelski.pl

Skip to content