“Ukradzione dzieciństwo” – wystawa w kinie Lot

post
autor: sh data publikacji: 26 sierpnia 2019 kategoria: Archiwum SH

„Dzieciństwo to zwykle najpiękniejszy okres w życiu człowieka, pełen nadziei, ufności, beztroskiej zabawy i miłości. Wówczas buduje się własną tożsamość, odkrywa piękno i różnorodność otaczającego świata, definiuje i ugruntowuje postawy moralne na całe życie, uczy się altruizmu. Świat tych doznań obecny był w życiu młodego pokolenia – urodzonego i wychowanego raz pierwszy od 123 lat w wolnej, niepodległej Polsce. W 1939 r. wybuch wojny sprawił, że świat ten przestał istnieć – zastąpiły go groza, bezprzykładne okrucieństwo, codzienne świadectwo śmierci. Czy młody człowiek w tym obcym sobie świecie miał jeszcze jakiś wybór? Czy był tylko bezwolnym świadkiem wszechotaczającego mordu? Czy stać go było na demonstrację postaw heroicznych – ocalenie resztek humanizmu i własnego dzieciństwa?
Historia „ukradzionego” polskim dzieciom dzieciństwa nie kończy się w 1945 r. – ocalałe z pożogi wojennej okaleczone fizycznie i psychicznie zarażały one swoimi przepełnionymi grozą wspomnieniami kolejne pokolenia Polaków, przenosząc wojenną traumę do czasów współczesnych. Czy my sami nie przekazujemy nieświadomie tej traumy – to niestety wciąż aktualne pytanie do każdego z nas” (z katalogu wystawy IPN).

O trudnych wyborach między byciem ofiarą, biernym obserwatorem a obrońcą opowiada wystawa “Ukradzione dzieciństwo”, którą – dzięki IPN w Lublinie – będzie można obejrzeć od 29 sierpnia br. w holu kina Lot. Chcemy w ten sposób upamiętnić 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i jej największe ofiary – dzieci.

Prawie 50 fotogramów będziemy gościć w Świdniku do 12 września. Wstęp wolny.