6. Spotkania Teatrów Ulicznych

post
data publikacji: 11 kwietnia 2017

20.08.2011

godz. 18:30

Organizator:

PROGRAM:

20 VIII 2011r. (sobota)

18.30 –  „Czarne – białe” Teatr „Pod Orzełkiem” (Białystok)

Poetycki spektakl dla dzieci utrzymany w stylu “Kabaretu Starszych Panów”. Poeta Pan Czarny i Malarka Pani Biała tworzą książkę o czarno-białym miasteczku. Widzowie biorą udział w przygodach Czarnego i Białego Kota, Białego Niedźwiedzia, Fotografa, Sroki-kłamczuchy, Białego Kruka, Rodziny Tralalińskich, obserwują czarno-białe zjawiska z otaczającej nas rzeczywistości. Poznajemy perypetie mieszkańców zaczarowanego miasteczka, bawiąc się klasyką poezji dziecięcej. Atrakcją spektaklu są płaskie lalki przypominające figury wycięte z kart książki.

20.30 –  „Sieć” Teatr „Aplauz” (Świdnik)

Spektakl teatru z Miejskiego Centrum Profilaktyki opowiada historię dwóch ubogich sióstr zamieszkujących chatkę na plaży. Pewnego dnia z oceanu wyłania się niezwykły, tajemniczy blask, który wabi swoim pięknem jedną z sióstr. Owładnięta jego urokiem bezmyślnie podąża za nim w morską toń…. „ Sieć” to metafora drogi wchodzenia w uzależnienie, a także ukazanie problemów okresu dojrzewania (impulsywność, podejmowanie zachowań ryzykownych, łamanie granic itp.). Opowieść przedstawiona w technice teatru cieni i żywego planu.

21.00 – „Wzlecieć ulecieć” Teatr „Cztery żywioły” (Chojnice)

Odwieczna tęsknota człowieka do uniesienia się w przestworza, do szybowania pospołu z ptakami oraz symboliczne wzloty do krainy duchowego piękna: poezji, marzeń i fantazji to tematyka spektaklu Teatru Cztery Żywioły. Główny bohater – humanista, poeta i marzyciel, mimo niepowodzeń podejmuje ciągłe próby fizycznego i symbolicznego wzniesienia się oraz uczynienia świata dobrym, pięknym i sprawiedliwym. Czy stoi on na przegranej pozycji? Czy tylko niepoprawni fantaści posiadają tak wielką wiarę? Czy w ogóle możliwym jest wyplenienie na Ziemi zła, agresji i nienawiści powodujących kolejne wojny? Czy też tylko ingerencja sił nadprzyrodzonych lub przybyszów z pozaziemskiej cywilizacji może ziścić marzenia i tęsknoty poety-pilota? Te i podobne pytania stawia publiczności 8 aktorów grających w tym widowisku. Odpowiedzi na nie pozostawiają widzom.
W spektaklu aktorzy wykorzystują szczudła, latające oraz jeżdżące na kołach machiny, pirotechnikę i ogień.

21 VIII 2011r. (niedziela)

18.30 – „Stary clown i morze” Teatr „Pinezka” (Gdańsk) spektakl dla dzieci

Stary Clown wybiera się nad morze na ryby i tak zaczyna się jego morska przygoda. Wędkowanie to nudne zajęcie, ale Clown wyławia z wody różne dziwne rzeczy. Clown wypływa łódką na morze i próbuje łapać ryby w sieć. Straszny sztorm porywa łódeczkę Clowna i wyrzuca go na plaży malutkiej wysepki. Na wyspie mieszkają ptaki, małpy, lwy i dziwne stworki. Czy Clown przeżyje na wyspie i czy powróci szczęśliwie do domu? Dowiecie się tego oglądając spektakl do końca. Zapraszamy. Spektakl porywa widzów w świat bajki i radosnej przygody. Odbiorcami widowiska są nie tylko dzieci, ale również dorośli, ponieważ każdy dorosły, gdzieś tam głęboko w sercu też jest dzieckiem. Uliczna clownada z czynnym udziałem widzów wciąganych na scenę do wspólnego grania z aktorami.

21.00 – „Arka” Teatr „Ósmego dnia” (Poznań)

„Arka” wciąż przypomina nam, że żyjemy w epoce uciekinierów, tułaczy i koczowników, którzy przemierzają kontynenty, ogrzewają dusze wspomnieniami duchowego czy etycznego, niebiańskiego czy geograficznego, prawdziwego czy urojonego domu. Jego symbolem w spektaklu jest wielki uskrzydlony statek – wielopoziomowa, ruchoma scena, kolejne wcielenia Arki Noego, która, gdy przymkniemy powieki, może przeobrazić się w łódź Eneasza, Mayflower czy skleconą z gumowych pontonów kubańską tratwę dryfująca ku wybrzeżom Florydy. Dla bohaterów spektaklu, wędrowców jest na przemian domem, gdzie ożywają wspomnienia, świątynią, gdzie każdy zwraca się do swego Boga, miejscem święta, tańca i radości. Ożywiony obecnością aktorów, lśniący metalowymi żaglami, migotliwie zmieniający swój kształt w świetle reflektorów statek przesuwa się wśród publiczności, by w końcu rozwinąć purpurowe skrzydła i utrwalić na długo obraz niestrudzonych wędrowców ku ziemi obiecanej.

 

Skip to content