Eko MOK

Postaw na kulturę

Degradacja środowiska naturalnego i konsekwencje tego zjawiska, to obecnie jedne z największych wyzwań, przed jakimi stoją nie tylko rządy państw na całym świecie, ale także my wszyscy. Nasza świadomość ekologiczna wciąż rośnie, w domu dla wielu z nas rutyną stały się już praktyki przyczyniające się do ochrony środowiska, jednak często w pracy zapominamy o stosowaniu tych zasad. Wraz z nowym projektem chcielibyśmy wprowadzić w życie nowe eko praktyki w Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku. W myśl prostych czterech zasad:

1. Odmawiaj tego, czego nie potrzebujesz;

2. Ograniczaj to, co jest ci potrzebne;

3. Użyj ponownie to, co już posiadasz;

4. Oddaj do recyklingu to, czego nie możesz już użyć;

Zaczynamy od prostych rozwiązań, których długotrwały efekt będzie znaczący dla środowiska.

1. Praca biurowa

Wprowadziliśmy w życie zasadę „paperless” czyli elektroniczny obieg dokumentów, dzięki któremu obniżamy zużycie papieru a standardem ustawień druku jest wydruk dwustronny, czarno-biały. W naszym budynku działa system druku podążającego – Follow Me Printing – pozwalający na odbieranie wydruku z drukarki za pomocą czytników kart. Technologia ta daje pewność, że użytkownicy drukują tylko to, czego potrzebują, a tym samym zapobiega to niepotrzebnemu drukowaniu i zmniejsza ilość odpadów. 

2. Recykling

W pomieszczeniach MOK prowadzona jest segregacja śmieci, na korytarzach stanęły nowoczesne modułowe pojemniki z przeznaczeniem na segregację papieru, plastiku i szkła oraz pojemniki na zużyte baterie oraz na plastikowe nakrętki, które będziemy mogli oddać na cele charytatywne. Podczas organizowanych przez nas wydarzeń kulturalnych zniknęły plastikowe słomki i naczynia jednorazowe, które zamieniliśmy na papierowe lub drewniane. 

3. Energia

W pomieszczeniach biurowych MOK zostało wymienione oświetlenie świetlówkowe na energooszczędne, LED. W toaletach zainstalowane zostaną inteligentne systemy zarządzania energią, które przyczyniają się do zmniejszania zużycia energii elektrycznej. Oświetlenie pomieszczeń będzie monitorowane czujnikiem ruchu, które wyłączają oświetlanie przy zaobserwowaniu braku aktywności. Komputery biurowe są zaprogramowane tak, aby w trakcie dłuższych przerw w pracy przechodzić w tryb „stand – by”. Naszym celem jest zlikwidowane wszystkich zbędnych źródeł poboru energii a pracownicy są edukowani na temat regularnego odłączania ładowarek z kontaktu i wyłączania listew zasilających po skończonej pracy.

4. Woda

Na holu kina Lot znajduje się poidło podłączone bezpośrednio do sieci wodociągowej, z którego można pić wodę, która posiada atest Państwowego Zakładu Higieny. Wyeliminowaliśmy tym samym plastikowe pojemniki na wodę w dystrybutorach oraz jednorazowe kubeczki. Dążymy do całkowitego wyeliminowania zakupu wody w butelkach plastikowych na rzecz szklanych, które oddajemy do recyklingu. Od 2021 roku, dzięki uprzejmości Max Elektro / 4 The Best Świdnik, w celu oszczędności wody w budynku obsługujemy zmywarkę do naczyń, która w znaczący sposób pozwala nam oszczędzać zużycie wody podczas organizacji dużych przedsięwzięć kulturalnych. Planujemy również wymienić środki czyszczące stosowane w naszym ośrodku na takie, które ulegają pełnej biodegradacji.

5. Zero waste – wykorzystaj ponownie

W myśl praktyki wykorzystujemy niepotrzebne wydruki jednostronne na karteczki do notatek, a niewykorzystane plakaty wykorzystujemy do pakowania przesyłek. Materiały biurowe natomiast wykorzystujemy wielokrotnie np. teczki, segregatory, koszulki na dokumenty czy spinacze do papieru.

6. Promocja

W naszych działaniach rezygnujemy z masowych wydruków materiałów promocyjnych na rzecz promocji online. Niezbędne wydruki natomiast, realizujemy na papierze w 100% z recyklingu – Nautilus z certyfikatem FSC. Papier spełnia najbardziej surowe wymagania środowiskowe i jest wyprodukowany bez wybielaczy optycznych.

7. Zieleń

Przestrzeń naszego ośrodka udostępniamy wszystkim tym, którym brakuje już w mieszkaniach miejsca na duże rośliny doniczkowe, obecnie w naszej kolekcji mamy dorodne draceny, ficusy beniamina i okazałe figowce sprężyste. Świąteczne świerki natomiast kupujemy w doniczkach, żeby na wiosnę wkopać je do ziemi. W holu na pierwszym piętrze znajduje się zielona ściana – mini ogród wertykalny, dzięki uprzejmości BricoMarche Świdnik. Na skwerku przy MOK natomiast, dzięki projektowi Urzędu Miasta – „OwaDom” i inicjatywie Magdaleny Borowiec-Różyckiej i Moniki Wójcik rosną miododajne rośliny: jeżówki, lawenda, szałwia i rudbekia.

Od października 2021 r. w budynku MOK został uruchomiony punkt adopcji roślin, w którym bezpłatnie można wymieniać się roślinami doniczkowymi.

8. Edukacja

W naszej bieżącej działalności dążymy do ciągłego poszerzania świadomości ekologicznej. Wraz z firmą EKO-PUNKT Organizacja Odzysku Opakowań S.A. uruchomiliśmy cykl projektów edukacyjnych, w ramach których w czerwcu 2021 roku przeprowadziliśmy warsztaty i konkursy poświęcone zagadnieniom segregacji odpadów, recyklingowi i ochronie środowiska oraz jego zasobów naturalnych. W roku 2022 odbyła się druga edycja projektu, w ramach której zorganizowaliśmy konkursy i warsztaty ekologiczne podczas takich wydarzeń jak: “Pożegnanie Lata” czy “Eko-Targ”. Stale podnosimy świadomość ekologiczną najmłodszych również podczas organizowanych przez MOK półkolonii.

 

do pobrania

PlikOpisWielkość plikuPobrania
ppt Co wiemy o odpadach i jakie są zasady segregacji?5 MB451
Skip to content