Eko MOK

Postaw na kulturę

Degradacja środowiska naturalnego i konsekwencje tego zjawiska, to obecnie jedne z największych wyzwań, przed jakimi stoją nie tylko rządy państw na całym świecie, ale także my wszyscy. Nasza świadomość ekologiczna wciąż rośnie, w domu dla wielu z nas rutyną stały się już praktyki przyczyniające się do ochrony środowiska, jednak często w pracy zapominamy o stosowaniu tych zasad. Wraz z nowym projektem chcielibyśmy wprowadzić w życie nowe eko praktyki w Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku. W myśl prostych czterech zasad:

1. Odmawiaj tego, czego nie potrzebujesz;

2. Ograniczaj to, co jest ci potrzebne;

3. Użyj ponownie to, co już posiadasz;

4. Oddaj do recyklingu to, czego nie możesz już użyć;

Zaczynamy od prostych rozwiązań, których długotrwały efekt będzie znaczący dla środowiska.

1. Praca biurowa

Wprowadziliśmy w życie zasadę „paperless” czyli elektroniczny obieg dokumentów, dzięki któremu obniżamy zużycie papieru a standardem ustawień druku jest wydruk dwustronny, czarno-biały.

W naszym budynku działa system druku podążającego – Follow Me Printing – pozwalający na odbieranie wydruku z drukarki za pomocą czytników kart. Technologia ta daje pewność, że użytkownicy drukują tylko to, czego potrzebują, a tym samym zapobiega to niepotrzebnemu drukowaniu i zmniejsza ilość odpadów.

2. Recykling

W pomieszczeniach MOK prowadzona będzie segregacja śmieci, wkrótce na korytarzach staną nowoczesne modułowe pojemniki z przeznaczeniem na segregację papieru, plastiku i szkła. Podczas organizowanych przez nas wydarzeń kulturalnych zniknęły plastikowe słomki i naczynia jednorazowe, które zamieniliśmy na papierowe lub drewniane.

Naszym celem jest również postawienie pojemników na zużyte baterie oraz na plastikowe nakrętki, które będziemy mogli oddać na cele charytatywne.

3. Energia

W nowym roku w pomieszczeniach biurowych MOK zostanie wymienione oświetlenie świetlówkowe na energooszczędne, LED. W toaletach zainstalowane zostaną inteligentne systemy zarządzania energią, które przyczyniają się do zmniejszania zużycia energii elektrycznej. Oświetlenie pomieszczeń będzie monitorowane czujnikiem ruchu, które wyłączają oświetlanie przy zaobserwowaniu braku aktywności.

Komputery biurowe są zaprogramowane tak, aby w trakcie dłuższych przerw w pracy przechodzić w tryb „stand – by”. Naszym celem jest zlikwidowane wszystkich zbędnych źródeł poboru energii a pracownicy są edukowani na temat regularnego odłączania ładowarek z kontaktu i wyłączania listew zasilających po skończonej pracy.

4. Woda

Wkrótce planujemy dystrybutor z wodą z plastikowych baniaków wymienić na dozownik podłączony bezpośrednio do sieci wodociągowej. Dążymy do całkowitego wyeliminowania zakupu wody w butelkach plastikowych. Wkrótce w celu oszczędności wody będziemy chcieli zakupić również zmywarkę do naczyń. Planujemy również wymienić środki czyszczące stosowane w naszym ośrodku na takie, które ulegają pełnej biodegradacji.

5. Zero waste – wykorzystaj ponownie

W myśl praktyki wykorzystujemy niepotrzebne wydruki jednostronne na karteczki do notatek, a niewykorzystane plakaty wykorzystujemy do pakowania przesyłek. Materiały biurowe natomiast wykorzystujemy wielokrotnie np. teczki, segregatory, koszulki na dokumenty czy spinacze do papieru.

6. Zieleń

Przestrzeń naszego ośrodka udostępniamy wszystkim tym, którym brakuje już w mieszkaniach miejsca na duże rośliny doniczkowe, obecnie w naszej kolekcji mamy dorodne draceny, ficusy beniamina i okazałe figowce sprężyste. Świąteczne świerki natomiast kupujemy w doniczkach, żeby na wiosnę wkopać je do ziemi.

Na skwerku przy MOK dzięki projektowi Urzędu Miasta – „OwaDom” i inicjatywie Magdaleny Borowiec-Różyckiej i Moniki Wójcik rosną miododajne rośliny: jeżówki, lawenda, szałwia i rudbekia a zapylacze mają swój domek ulokowany wśród tujek.