“Ikony Anny” – wystawa prac Anny Kuraszko

post
data publikacji: 08 lipca 2022

12.07.2022

Galeria "Za szybą"

godz. 08:00

wstęp wolny
Organizator: MOK Świdnik

Anna Kuraszko swoją przygodę z pisaniem ikon rozpoczęła 5 lat temu. Z zawodu jest lekarzem stomatologiem, nie powinno więc dziwić, że w swoich pracach wykorzystuje także narzędzia dentystyczne, takie jak nakładacz, zgłębnik i ekskawator.

Artystka tworzy swoje prace techniką tempery jajecznej, wykorzystując naturalne pigmenty. Stosuje bogaty warsztat technik pozłotniczych, używając płatków złota, srebra i szlagmetalu. Wprowadza także elementy puncowania oraz różnicowania faktury, co podkreśla indywidualny charakter jej prac.

Lubi wyzwania. Inspiruje ją życie oraz wizyty w galeriach. Jej ulubioną jest galeria Grabskich w Kazimierzu Dolnym. Stosuje nieoczywiste kolory – na jej ikonach można dostrzec lawendę, turkus czy kobalt.

Dzieła Anny Kuraszko można podziwiać w naszej Galerii już po raz drugi. Na wystawie zaprezentowane zostały ikony złote i, po raz pierwszy, srebrne. Autorka zdecydowała się również na dołączenie kolekcji miniaturek. Ciekawostką są także ikony etniczne: Matka Boża Ukrainka, Matka Boża Cygańska, Góraleczka czy Peruwianka (Niosąca w chuście).

Wystawę będzie można podziwiać w dniach od 12 do 29 lipca 2022 roku.